Článek
Celkem 92 filmových projektů ucházejících se o grant posoudila tento týden rada Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie. Mezi osmačtyřicet projektů rozdělila 38 miliónů korun. "Vesměs jde o návratné finanční výpomoci splatné z výnosů projektu či do 18 měsíců od tuzemské premiéry," sdělil mluvčí rady Jan Bernard.
Nejvíc pro pokračování filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku
Z třinácti podpořených dlouhometrážních projektů získal největší grant ve výši čtyř miliónů projekt Miloslava Šmídmajera ze společnosti Pluto film Jak se krotí krokodýli aneb Kdopak by chtěl zůstat sám, což je volné pokračování filmu Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku. O půl miliónu korun méně dostalo pokračování animovaného snímku Fimfárum, třímiliónový grant dostala společnost Negativ na projekt Poslední léto.
Tři snímky podpořila rada fondu grantem ve výši 2,5 miliónu korun - Život poupěte (MVP agency), Něco o životě Radima Procházky a Grandhotel společnosti Lucky Man Films, film režiséra Davida Ondříčka a scenáristy Jaroslava Rudiše. Účelovou dotaci ve výši jednoho miliónu korun získá společnost Total HelpArt na výrobu nového Hřebejkova snímku Kráska v nesnázích.
Z krátkometrážních snímků obdržel nejvyšší částku, 600 tisíc korun, projekt společnosti Bionaut s názvem Čarodějka.
Peníze na distribuci
Fond kinematografie podpořil rovněž distribuci některých snímků. Například nový film Petra Zelenky Příběhy obyčejného šílenství, který má před premiérou, dostal jeden milión korun a snímek slovenského režiséra Martina Šulíka Sluneční stát, který producent Čestmír Kopecký uvede do kin v dubnu, 500 000 korun.
Projekt Filmexportu na vydávání archívních českých snímků na DVD pode podpořen částkou 700 000 korun.