Hlavní obsah

Finále Eurovize provázely další protesty proti izraelské účasti

Malmö

Zahájení finále písňové soutěže Eurovize ve švédském Malmö v sobotu provázel protest proti izraelské účasti ve světle pokračujícího izraelského vojenského tažení v Pásmu Gazy započatého po loňském přeshraničním teroristickém útoku Hamásu. Podle švédské policie se demonstrace zúčastnilo 6000 až 8000 lidí. Další kontroverze provázející letošní ročník soutěže přišla jen několik hodin před zahájením finále ve 21:00 SELČ, když byl vyloučen zástupce Nizozemska, zpěvák Joost Klein. Důvodem je podle agentury AP vyšetřování incidentu, které vede švédská policie na základě stížnosti ženské členky produkčního týmu.

Izraelská zástupkyně v Eurovizi Eden Golanová po vyhlášení postupů do fináleVideo: Reuters

Článek

Nizozemská veřejnoprávní televize Avrotros vyloučení Kleina označila za „velmi tvrdé a nepřiměřené“. Klein podle ní po čtvrtečním semifinále odcházel z pódia, když byl natočen bez svého souhlasu a následně udělal „výhružný pohyb“ směrem ke kameře. Podle televize se Klein kamery ani kameramanky nedotkl. Finále se tak po vyloučení Nizozemce zúčastní zpěváci z 25 zemí, zástupkyně Česka, zpěvačka Aiko, se do finále nedostala.

Evropská vysílací unie (EBU), která soutěž organizuje, v prohlášení uvedla, že vyloučení se týká incidentu, v němž nefiguruje žádný jiný umělec (účastník soutěže) ani člen jiné delegace. Podle AP se totiž objevily spekulace, že incident souvisí s izraelskou delegací. Klein měl předvést píseň Europapa, jíž chtěl vzdát hold svému otci, který mu zemřel na rakovinu. Podle médií píseň označována za techno ódu k různorodosti Evropy patřila k favoritům na vítězství. Nizozemci však stále budou moci v soutěži hlasovat, jelikož podle pravidel se nesmí hlasovat pro svou zemi.

Nizozemský soutěžící Joost Klein na EuroviziVideo: Reuters

Z Eurovize byl kvůli násilnému chování vyřazen Nizozemec

Kultura

Protiizraelské protesty

Letošní 68. ročník Eurovize zároveň poznamenaly protiizraelské protesty kvůli válce v palestinském Pásmu Gazy, která začala loni 7. října teroristickým útokem radikálně islamistického palestinského hnutí Hamás na Izrael. V sobotu se na hlavním náměstí v Malmö shromáždil dav několika tisíc demonstrantů, který následně pochodoval směrem ke koncertnímu sálu. Mnozí demonstranti nesli palestinské vlajky a transparenty s nápisem „Eurovize spojená genocidou“ s odkazem slogan soutěže „Spojeni hudbou“, píše agentura Reuters.

„Je důležité ukázat, že budeme stát na správné straně pro všechny. Mohla by to být jakákoli jiná země a my bychom tu stále stáli, protože jde o děti, muže a ženy, kteří byli tolik let okupováni,“ řekla jedna z protestujících Maryam, která sdělila pouze své křestní jméno. Policie odhaduje, že se do demonstrace zapojilo 6000 až 8000 tisíc lidí.

V předchozích měsících mnozí vyzývali k bojkotu této soutěže či k vyloučení izraelské zpěvačky Eden Golanové, podobně jako byli v roce 2022 vyloučeni zástupci Ruska kvůli invazi na Ukrajinu.

Golanová se nakonec dostala až do sobotního finále. K tomu jí pogratuloval i izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který uvedl, že postoupila navzdory „ošklivé vlně antisemitismu“.

Izraelka však musela na žádost organizátorů už dříve upravit svou skladbu, kterou původně nazvala October Rain (Říjnový déšť), což EBU odmítla jako politicky zabarvené. Izrael se stal terčem útoku Hamásu loni v říjnu, palestinští ozbrojenci při něm zabili na 1200 lidí. Golanová nakonec předvedla píseň Hurricane (Hurikán) a její sobotní finálové vystoupení se obešlo bez problémů.

I v předchozích dnech se v Malmö uskutečnily protesty tisíců lidí. Ve čtvrtek demonstrovalo v tomto třetím největším švédském městě, kde žije i početná muslimská komunita, asi 10 000 lidí. Kritizovali účast Izraele v hudební soutěži kvůli jeho ofenzivě v Pásmu Gazy, při níž zemřelo podle palestinských úřadů ovládaných Hamásem na 35.000 Palestinců. Protesty v Malmö se konaly i v pátek.

V sobotu ráno také asi 40 aktivistů vniklo do budovy finské veřejnoprávní stanice YLE v Helsinkách a požadovalo stažení finského zástupce z finálového klání. Přinesli mimo jiné kartony s nápisy „Bojkotujte Eurovizi“ či „Zastavte genocidu“; někteří totiž označují chování izraelské vlády vůči Palestincům v Gaze za genocidu.

Sobotní finále Eurovize bude bez nás. Aiko v hlasování diváků neuspěla

Hudba

Související články

Výběr článků

Načítám