Článek
„Naše letošní téma je klimatická změna a dopady na lokální krajinu. Vždy jsme si byli vědomi toho, že stav naší planety se odráží na stavu lidských práv,“ uvedl ve středu ředitel festivalu Ondřej Kamenický.
Festival je podle něj zodpovědný, snaží se omezovat leteckou dopravu, omezuje tisk na papír, šetří energií a vodou.
Celý program zahájí na Oscara nominovaný dokumentární film Země medu o tradiční včelařce ze Severní Makedonie. Podle tvůrců je „podobenstvím o stavu naší civilizace“. Později půjde do běžných kin, podobně jako snímek Pro Samu.
V Mezinárodní soutěži poběží třeba film Agnieszky Zwierky Jizvy o životě bývalé bojovnice Tamilských tygrů. Film Malířka a zloděj vypráví kuriózní příběh výtvarnice Barbory Kysilkové. V roce 2015 byly v Norsku ukradeny dva její obrazy, výtvarnice se ale později spřátelila s jedním ze zlodějů. Země je modrá jako pomeranč je dokument Iryny Tsilyk, která točila o svobodné matce čtyř dětí ve válečné zóně na Ukrajině.
V české soutěži se objeví třeba dokument Češi jsou výborní houbaři Apoleny Rychlíkové, který nahlíží na Čechy z pohledu mimozemské civilizace a reflektuje témata jako sucho, energetika a průmyslový chov zvířat.
V kategorii Máte právo vědět se objevují filmy o lidských právech a osobnostech, které za ně bojují. Film Advokátka vypráví o nekonečném boji izraelské právničky Ley Tsemelové, která brání práva Palestinců, a snímek Sea-Watch3 je o lodi Caroly Racketeové, která zachraňovala uprchlíky ve Středozemním moři a vzbudila i mnoho negativních reakcí.
Jeden svět promítá také pro školy včetně základních. Proběhne řada doprovodných akcí pro rodiče s dětmi. Po projekci filmu je možné si i popovídat s hostem. Akreditace a podrobný program najdete na jedensvet.cz.