Článek
Oblíbená umělkyně pocházela z rodiny, která se umění věnuje po několik generací. Narodila se v Curychu v roce 1935. Jejím otcem byl režisér, dramatik a spisovatel Walter Lesch (1892-1958), její matkou rakouská herečka Mathilde Daneggerová (1903-1988).
Druhou světovou válku prožili bezpečně ve Švýcarsku. Nicméně po ní se její svět výrazně změnil. Její rodiče se rozvedli a ona s matkou, přesvědčenou komunistkou, zamířila nejdříve do západního Německa, posléze do NDR. V roce 1951 se tak ocitla v zemi, která budovala socialismus, v komunistickém bloku. Tehdy jí bylo šestnáct let.
Dokázala se ovšem prosadit, vystudovala berlínskou státní divadelní školu, posléze nastoupila jako herečka do postupimského divadla. Souběžně s touto kariérou začala točit pro televizi.
Prvním projektem se stal televizní film Velikonoční zajíc (1953). Její nejslavnější rolí se stala právě královna ve Třech oříšcích pro Popelku (1973), která byla také jednou z jejích posledních před kamerami. Úplně poslední roli před nimi odehrála v roce 1974, v televizním filmu Případ s duchy.
Provdala se totiž za východoněmeckého producenta a režiséra Hanse Dietera Mädeho (1930-2009), který se později stal generálním ředitelem DEFA, státního filmového studia v bývalé Německé demokratické republice. Oba dávali přednost soukromému životu.
Podle některých zdrojů si manžel nepřál, aby jeho žena hrála. Další nabídky na role jí tedy nepřicházely. Jisté je, že ani jeden z nich přítomnost médií, veřejná vystoupení nevyhledával. Leschová udělala výjimku jen v roce 2013, kdy poskytla rozhovor pro švýcarský Tagblatt der Stadt Zürich.
V něm nejvíce vzpomínala na své idylické dětství v této zemi a právě na natáčení pohádky Václava Vorlíčka, jež ji proslavila.