Hlavní obsah

Války, oceány plné odpadů, mýcené pralesy očima dětí. Plzeňská Animánie ukazuje problémy světa

Plzeň

Dětský pohled nemusí být zrovna idylický. Do plzeňské Animánie - největší mezinárodní přehlídky animovaných filmů v Česku, jejíž soutěžní část je zaměřena na tvorbu nejmladších autorů - chodí i příspěvky odrážející nejzávažnější globální témata. Letošní ročník proběhne od 14. do 17. listopadu.

Foto: Ivan Blažek, Novinky

Ředitelka festivalu Lenka Špačková představuje letošní podobu Animáničky, ceny pro nejlepší soutěžní filmy.

Článek

„Děti, a to i ty malé, se snaží poukazovat na problémy, s nimiž se střetávají,“ řekla Novinkám ředitelka festivalu Lenka Špačková. Samozřejmě záleží na tom, odkud daný snímek dorazí.

„V soutěži máme třeba několik krátkých filmů z Ukrajiny i od ukrajinských tvůrců, kteří jsou momentálně v exilu - často zpracovávají osobní témata spojená s válkou,“ podotkla.

Děti se nevyhýbají ani ekologickým tématům. „Je otázka, nakolik je ovlivňují jejich lektoři. Každopádně se vždy řada příspěvků zabývá plasty, spalovnami, znečištěnými oceány. Kupříkladu filmy z Brazílie jsou často o odlesňování, jak jim mizí zvířata z pralesů. Zrovna jeden z nich je právě od těch nejmenších,“ konstatovala Špačková a dodala: „Nebo máme v soutěži - v kategorii tvůrců od čtrnácti do devatenácti let - překrásně výtvarně zpracovaný film z Německa. Dojemný příběh o lidech na okraji společnosti.“

RECENZE: Život k sežrání míří na evropské Oscary, ale hlavně baví

Film

Tanky z Ruska

Do devatenáctého ročníku festivalu dorazilo na 350 filmů ze sedmadvaceti zemí. Sítem jich prošlo 127, o festivalovou cenu Animánička budou soutěžit ve třech kategoriích ohraničených maximálním věkem tvůrců - třináct, devatenáct a šestadvacet let.

A jsou od autorů z devatenácti států. „Mimo jiné z Peru, Filipín nebo Íránu,“ upřesnila Špačková.

Čtyři ruskojazyčné opusy dorazily z Estonska.

Foto: Archiv Animánie

Centrem festivalu je plzeňské kulturní centrum Moving Station.

„Do užšího výběru se nedostaly, nelíbily se. Přímo z Ruska tentokrát nepřišlo nic. V minulosti nám ale poslali několik filmů z nějaké ruské školy - všechny byly o vojácích, jak tam střílí ze samopalů, tanky ničí domy. Do soutěže jsme je nezařadili. A asi se budeme muset zamyslet nad nějakým etických kodexem, aby bylo jasné, co jsme ochotni akceptovat,“ upozornila ředitelka.

„Objevují se také skutečně drsné filmy, třeba loni s tématem znásilnění. Občas nějaký zařadíme do nejstarší kategorie, ale když už je to přes čáru, tak je nedáváme. Stále jsme především festival pro děti,“ konstatovala Špačková.

Zeman i Mijazaki

Letošní ročník Animánie proběhne od 14. do 17. listopadu, centrem festivalového dění bude tradičně kulturní centrum Moving Station. Kromě soutěžní sekce bude k vidění i řada profesionálních počinů určených především pro mladé publikum.

„Nejžhavější novinkou je celovečerní loutkový film Kristiny Dufkové Život k sežrání, na festivalu ho osobně uvede výtvarnice a animátorka Monika Houdková,“ sdělil Matěj Forejt, dramaturg festivalu.

Foto: Aerofilms

V sekci profesionálních filmů nebude chybět česká loutková novinka Život k sežrání.

„Na programu máme ale také českou i zahraniční klasiku od Karla Zemana nebo Hajaa Mijazakiho. Sváteční 17. listopad oslavíme s mladšími diváky snímkem Fany a pes, s těmi staršími pak Amerikánkou režiséra Viktora Tauše - to je sice hraný film, ale svým podmanivým výtvarným zpracováním by mohl směle soupeřit i s filmy Wese Andersona,“ poznamenal Forejt.

Loutkový Bedřich Smetana. Od kolébky po blázinec

Divadlo
Související témata:
Festival Animánie

Výběr článků

Načítám