Článek
Akční i romantický příběh legendy převaděčství ožívá prostřednictvím rotoskopické animace (známé například z filmu Alois Nebel), k tomu filmaři zaznamenali unikátní výpovědi tehdejších aktérů včetně obsáhlé exkluzivní zpovědi samotného Hasila natočené v jeho americkém bydlišti v Chicagu krátce před jeho smrtí.
Tvůrci zaznamenali také životní story paní Vlasty žijící v Kanadě, kterou převedl přes česko-německou hranici jako mladou dívku, ta se nakonec desítky let poté se svým zachráncem před kamerou setkává.
Josef Hasil (1924-2019)
- Pocházel ze skromných poměrů početné šumavské rodiny, ve 24 letech nastoupil k pohraniční posádce na česko-německo-rakouském trojmezí. Pomáhal lidem při útěku z komunistického Československa.
- V roce 1948 byl odhalen a uvězněn na 9 let, z lágru dokázal po půl roce věznění utéct a dostat se do Západního Německa. Odtud se vrátil do ČSR jako agent americké zpravodajské služby CIC (předchůdce CIA), jeho výzvědná skupina poskytovala na Západ cenné informace.
- Svou převaděčskou činnost musel ukončit po zadrátování hranic v roce 1953, rok nato odjel z Bavorska do USA. V roce 2001 dostal od tehdejšího prezidenta Václava Havla vyznamenání Medaili Za hrdinství.
Čeští filmaři přizvali ke vzniku filmu oceňovaného režiséra Krise Kellyho, mimo jiné držitele cen BAFTA nebo Emmy, výtvarníka, animátora, specialistu na vizuální efekty a spoluzakladatele originálního britského animačního studia Blacknorth, aby skrze své umělecké vnímání odvyprávěl současným filmovým jazykem desítky let starý příběh české legendy.
Snímek vstupuje do kin u příležitosti 100. výročí Hasilova narození a zároveň téměř přesně pět let od jeho smrti 15. listopadu 2019.
Režisér Kris Kelly bude společně s dalšími tvůrci hostem dvou prvních předpremiér a následných debat, a to v sobotu 12. října v 17.30 v pražském Kině Aero a v neděli 13. října v 19.30 v Bio Oko v Praze.