Článek
Právě očekávaný ekonomický přínos regionu byl jedním z kritérií, proč byly Filmové vouchery začleněny jako jeden ze zastřešujících projektů programu Spravedlivá transformace, který spadá do gesce ministerstva životního prostředí.
„Ústecký kraj je první v Česku, který rozhodl o poskytnutí prostředků z Operačního programu Spravedlivá transformace pro filmový průmysl realizovaný v kraji,“ zdůraznila radní Iva Dvořáková, která má v Ústeckém kraji tento operační program na starost.
Téměř 50 milionů korun je tak připraveno na výrobu a postprodukci tří typů audiovizuálních děl. „Výzva je otevřena projektům pro online a televizní vysílání, celovečerní hrané filmy a také dokumenty,“ upřesnila vedoucí Filmové kanceláře Ústeckého kraje Barbora Hyšková.
ČR je rájem seriálů. Netflix, Amazon či BBC tu utrácejí miliardy
Filmaři mohou žádat o dotaci od 3. června průběžně do roku 2027 nebo do vyčerpání finanční alokace. Maximální podpora na projekt se pohybuje od 1 do 3,5 milionu korun podle typu projektu.
„Podmínkou poskytnutí dotace je realizace výdajů v Ústeckém kraji včetně vynaložení vlastních prostředků filmových produkcí. Všechny poskytnuté peníze se tedy musí utratit v regionu,“ doplnila Hyšková.
Peníze utratí v Ústeckém kraji
Dotační program je otevřen také tzv. servisním produkcím, které zajišťují výrobu zahraniční tvorby v Česku.
„Máme velikou radost ze vzniku regionálních dotačních titulů pro filmaře, obzvláště v době, kdy se na národní úrovni šetří. Tento dotační titul myslel i na servisní produkce, což přinese také zahraniční kapitál,“ ocenila ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková.
Ústecký kraj má pro filmaře výhodu díky svojí blízkosti vůči Praze. Filmové štáby tak mohou maximálně využít natáčecí den i v případě, kdy se například herci musí vracet k dalším povinnostem, jako je divadlo nebo dabing. Dalším přínosem je fakt, že v Ústeckém kraji lze nalézt téměř jakékoliv kulisy pro filmový příběh. Nabízejí se lokace od krásných krajinných celků, památek, lidové architektury až po bizarní lokace brownfieldů.
V celovečerních snímcích či seriálech se objevila historická města Žatec a Litoměřice, zámky Ploskovice, Libochovice, ale také průmyslová centra měst Most, Ústí nad Labem, krajina v Krušných horách, Labské pískovce i místa po těžbě uhlí.
Jedním z aktuálně realizovaných děl v Ústeckém kraji je seriál Limity v režii Petra Zelenky pro Českou televizi. Jeho natáčení se téměř celé do kraje přesunulo právě díky novému dotačnímu titulu.