Hlavní obsah

Štěstí a dobro všem. Dokument zachycuje život Vitalije, Putinova voliče

2:19
2:19

Poslechněte si tento článek

Rusko, Vladimir Putin a Vitalij, bývalý fyzik a nyní zedník. To jsou hrdinové nového dokumentu režiséra Filipa Remundy, scenáristy Michala Gábora a kameramana Jakuba Halouska Štěstí a dobro všem. Sledují otužilce, bloggera a rváče, jenž spojil život s nejmocnějším mužem země. Do českých kin vstoupí snímek 27. února. Novinky z něj v premiéře představují ukázku.

Trailer dokumentu Štěstí a dobro všemVideo: Aerofilms

Článek

„Putin získal v posledních volbách 87 procent hlasů. Vitalij je jedním z nich,“ tak začíná časosběrný dokument o muži, jenž žije za hranicí chudoby. Zatímco jeho rodiče, prominentní vědci, vzpomínají na slávu režimu, jejž ochotně budovali, zapřisáhlý patriot z Novosibirska postupně mění názor na putinovské Rusko.

Foto: Novinky

Filip Remunda byl hostem podcastu Zbytečná válka.

Zavrhuje jeho kapitalistickou podstatu a dál, už jako radikalizovaný blogger, hlásá nastolení spravedlivějšího režimu. „Nebojím se převratu, těším se na něj. Jakákoli změna bude k lepšímu, protože horší už to být nemůže,“ rozčiluje se ve vypjaté hádce s matkou Vitalij. Právě podobný generační konflikt je podle Remundy pro nynější Rusko typický.

Foto: Aerofilms

Vitalij, hrdina dokumentu Štěstí a dobro všem

Filmaři snímek točili v Rusku po anexi Krymu a ruské invazi na Ukrajinu mezi roky 2016 a 2024. Vedle Vitalijova domovského Akademického městečka u Novosibirsku, řeky Ob na Sibiři, monumentální přehrady zvané Obské moře, Barnaulu, pohoří Altaj, horské řeky Katuni i pod rozestavěným mostem vedoucím na okupovaný Krym.

Film byl loni oceněn na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava v sekci Opus Bonum jako nejlepší film střední a východní Evropy a zvláštním uznáním v sekci Česká radost a byl vybrán na řadu evropských festivalů. Dostal se i na festivaly do zahraničí.

Foto: Aerofilms

Život v Rusku je tvrdý, zvlášť daleko za Moskvou.

Podle tvůrců nabízí unikátní, autentický, zneklidňující a syrový pohled nejen na samotného protagonistu, ale především na současné Rusko kdesi daleko za Moskvou.

Obdivovatel Putina začal tvrdě kritizovat režim. Režisér sledoval několik let jeho života

Zbytečná válka

Vít Klusák a Filip Remunda: Krása dokumentu spočívá v reakci na nepředvídatelnosti

Film
Související témata:
Film Štěstí a dobro všem

Výběr článků

Načítám