Hlavní obsah

Soukromé lety a vlastní kuchaři jsou pro Hollywood standard, říká producent Petr Jákl

4:21
4:21

Poslechněte si tento článek

Do Prahy přivezl na evropskou premiéru thrilleru V pasti, který je právě v kinech, hlavního herce Billa Skarsgårda. Producent filmu Petr Jákl, jenž jen loni spolupracoval na amerických snímcích V nepřátelské zóně, Old Guy nebo Nehýbej se, podle svých slov plánuje do Česka dostat i další hollywoodské hvězdy.

Foto: Michal Šula, Novinky

Producent Petr Jákl

Článek

Do Česka jste dostal hollywoodskou hvězdu. Jak náročné to je?

Je to skoro až nemožné. Dnešní herci a herečky nemají přílišný zájem své filmy propagovat, dokonce ani nechodí na jejich premiéry. Buďto natáčejí jiný projekt, anebo tvrdí, že něco natáčejí, aby se z toho vyvlékli. Situace je čím dál horší.

S Billem i pár dalšími herci mám docela odlišný, přátelský vztah. Když těmto lidem zavoláte a požádáte je, aby filmu pomohli, jsou ochotnější.

Na pražskou premiéru snímku V pasti jsem samozřejmě pozval i jeho druhou hvězdu Anthonyho Hopkinse. Dlouho to vypadalo, že přijede. Kvůli nedávným požárům v Los Angeles se ale necítí moc dobře, nemá náladu se veselit. Navíc je nutné vzít v potaz, že je mu osmdesát sedm let.

Když už celebrity přesvědčíte, mívají nějaké zvláštní požadavky?

Že některé celebrity létají soukromými letadly, která se musí započítat do rozpočtu, to už ani jako zvláštní požadavek nevnímám. Nejslavnější lidi otravují opravdu všichni, fanoušci se na ně bezhlavě vrhají a oni zkrátka chtějí mít klid.

Jako standard, nikoli manýry, beru i to, že zásadně cestují se svými kuchaři nebo kadeřníky. Za některými nároky přitom mnohdy nestojí samotné hvězdy, ale jejich agenti.

Foto: Michaela Feuereislová, Novinky

Bill Skarsgård s Petrem Jáklem na pražské premiéře filmu V pasti

Naznačil jste, že Bill Skarsgård nebude poslední, kdo k nám díky vašemu úsilí zavítá. Kdo se rýsuje?

Právě dokončuji několik filmů a u několika zase začínám s produkcí. V přípravě mám třeba snímek s Georgem Clooneym nebo Bobem Dylanem. Doufám, že je budu schopen do Česka dostat. Pracuju na tom v podstatě neustále. Často to ale pro herce nevychází časově, protože jdou z natáčení do natáčení. Někdy je to i logisticky komplikované.

Jaká úskalí vás potkala během natáčení thrilleru V pasti?

Nejnáročnější bylo vyrobit auto, v němž se celý film odehrává. Původně jsme s producenty zamýšleli domluvit partnerství s některou automobilkou. Všechny se toho ale bály, jelikož onen vůz terorizuje a mučí hlavní postavu. Nebyla by to pro ně dobrá reklama.

Stvořili jsme proto vlastní auto v duchu Batmobilu z filmu Batman režiséra Matta Reevese. Vyrobili jsme nakonec tři vozy, které dohromady stály asi milion dolarů (okolo 23 milionů korun – pozn. red.). Jeden z nich byl určený na akční scény, jízdu městem a bouračky, druhý na interiérové scény a třetí na exteriérové záběry.

Trailer filmu V pastiVideo: Bontonfilm

Film jste spoluprodukoval mimo jiné se Samem Raimim, tvůrcem původního hororu Lesní duch z roku 1981 nebo novodobé série Spider-Man. Jak jste si lidsky sedli?

Úžasně jsme si sedli lidsky i kreativně. Lesního ducha zbožňuji, takže jsme hned byli naladěni na stejnou vlnu. Sam je velmi pokorný tvůrce. Neprosazuje svůj názor, naopak dává ostatním spolupracovníkům prostor k vyjádření. V tom je pro mě inspirující. Produkovali jsme spolu už víc filmů, třeba horor Nehýbej se pro streamovací službu Netflix. Teď máme tři projekty ve vývoji.

Chystáte po Janu Žižkovi opět režijní a scenáristický počin?

Už dva roky chystám dokument o herci a bývalém boxerovi Mickeym Rourkeovi. Mám v šuplíku i pár jiných scénářů, které nabízím americkým producentům. Uvidíme, co z toho vzejde. Režii miluju, ale je náročné si na ni kvůli množství produkcí a premiér udělat čas.

Výběr článků

Načítám