Článek
Paramount k oběma kauzám přistoupil zatím stejně: spíše mlčí, nechává vše rozhodovat příslušné soudy. V případě požadavků u filmu Top Gun: Maverick hned ale v počátku firma odmítla, že by se jakkoli inspirovala článkem, podle něhož vznikla také velmi úspěšná jednička.
Izraelská rodina se soudí se studiem Paramount kvůli pokračování filmu Top Gun
Napsal jej v roce 1983 pro jeden kalifornský časopis izraelský novinář Ehud Jonay. Film, na nějž pak Jonay poskytl autorská práva, šel do kin v roce 1986. Jelikož Jonay zemřel v roce 2012, Paramount zažalovala v červnu 2022 vdova Šoš se synem Juvalem.
Tvrdí, že filmové studio porušilo jejich autorská práva, která zdědili. Požadují proto podíl ze zisků, tedy z výdělků dvojky, Top Gun: Maverick (2022). Ty již celosvětově překročily 1,4 miliardy dolarů (zhruba 31 mld. Kč).
Jsou jednička a dvojka podobné?
Americké soudy v tomto případě dosud nerozhodly. Nicméně Paramount podle časopisu Variety uvádí, že žádné povinnosti k dědicům nemá. I proto, že dvojka má zcela jiný děj než jednička a na samotný vojenský objekt, kde se děj filmů odehrává, se žádná autorská práva nevztahují.
Soudce Percy Anderson ovšem tyto argumenty v listopadu odmítl s tím, že podoba jedničky a dvojky je značná. Kauza tedy pokračuje. Podle Variety tato situace komplikuje možné přípravy Top Gun trojky, která se zvažovala.
Paramount koncem roku i přes vše popsané dvojku nabídl v rámci svých streamovacích služeb. Od 22. prosince je Top Gun: Maverick mimo jiné dostupný on-line pro diváky v USA, Kanadě, Austrálii, Německu, Švýcarsku, Rakousku, Itálii či v Latinské Americe.
Představitelé Romea a Julie z filmu z roku 1968 žalují Paramount kvůli nahé scéně. Požadují přes 11 miliard
Koncem roku pak přišla další žaloba na Paramount, od dnes 72letého Leonarda Whitinga a jeho o rok mladší kolegyně Olivie Husseyové. U soudu v americké Santa Monice se snaží od studia získat více než 500 milionů dolarů (skoro 11,4 miliardy korun) za údajné sexuální zneužití, sexuální obtěžování a podvod.