Hlavní obsah

Podmanivý šerm a staré křivdy na deštivém Tchaj-wanu. Oceněný film Na kordy se prosekal do kin

3:13
3:13

Poslechněte si tento článek

Před patnácti lety pověsila kord na hřebík a stala se filmařkou. Singapuřanka Nelicia Lowová si za svůj debutový thriller Na kordy odvezla z loňského karlovarského festivalu cenu za režii. Snímek bývalé profesionální šermířky, v němž kromě potu bojovníků vyplavují na povrch i nedořešené rodinné záležitosti, vkročí 27. února do kin.

Trailer Na kordyVideo: Pilot Film

Článek

Příběh sleduje dva diametrálně rozdílné bratry, z nichž ten prvorozený právě opouští brány věznice. Několik let si odpykával trest za vraždu soupeře při šermování.

Propuštěný se hájí, že šlo o pouhou nehodu, ačkoli mu nevěří ani jeho vlastní matka. Mladší sourozenec, který se věnuje stejnému sportu, je stále na vážkách, zda má bratrově verzi tragické události uvěřit.

RECENZE: Opravdová bolest - studie člověka ve stínu dávných tragédií

Film

Režisérku inspiroval incident v tchajpejském metru z roku 2014. Univerzitní student tehdy ubodal ve vlaku několik osob.

„Když jsem si o případu četla v novinách, více než zločin mě zaujala reakce pachatelových příbuzných. Zatímco jeho rodiče žádali vládu, aby jejich syna popravila, mladší bratr se ho zastával. Tvrdil, že jeho sourozenec by nikdy nic zlého neprovedl,“ vysvětlila na debatě po pražské předpremiéře.

Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Nelicia Lowová s hereckými představiteli bratrů, Hsiu-Fuem Liuem (vlevo) a Yu-Ningem Tsaoem, při uvedení filmu na karlovarském festivalu

Podnětem se pro Lowovou stala i zkušenost s autismem jejího staršího bratra. Na jeho psychickou poruchu jinak nazírali režisérčini rodiče a ona samotná.

„Kdykoli jsme spolu v dětství někam vyrazili, bratr mě držel za ruku. Tenkrát jsem to brala jako výraz lásky. Dnes ale vím, že důvod byl jiný. Bratr se venku velice bál. I když jsem dodnes nezjistila, co ke mně vlastně cítí, nic to nemění na tom, že ho mám moc ráda,“ podotkla.

Inspirující Pocahontas

Celovečerní prvotina, v níž zrcadlí téma někdy až iracionální sourozenecké soudržnosti, se odehrává v pro ni důvěrně známém sportovním prostředí. Šermířské znalosti prý pro režisérku při natáčení znamenaly výhru i prokletí.

„Věděla jsem, jak by co mělo správně vypadat. Problémem je, že toho vím až moc,“ řekla v nadsázce. Svůj snímek nicméně vnímá spíše jako psychologické drama smísené s thrillerem.

RECENZE: Poslední Bridget Jonesová je šílená nejen láskou

Film

Asijská filmařka, jež právě připravuje druhý počin, který se má odehrávat v americkém San Francisku, se podle svých slov odmala chtěla stát režisérkou. K této ambici ji podnítil první snímek, na nějž se rozpomíná, a to disneyovka Pocahontas.

„Její poselství zní, že má člověk následovat tužby svého srdce a příliš neposlouchat, co vám radí ostatní. Singapur přitom na kulturu a umění obecně není moc zaměřený. Tamní lidé smýšlejí velmi pragmaticky. Všechno je o penězích a byznysu,“ konstatovala a doplnila, že mezi její oblíbené tituly patří kromě válečného dramatu Touha, opatrnost v režii Anga Leeho také tvorba Miloše Formana.

RECENZE Hororové Týny: Opice - osobitá adaptace těžko zfilmovatelného Stephena Kinga

Film

Světová Top 10. Čínský animovaný film o taoistickém božstvu nadále láme rekordy

Film

Výběr článků

Načítám