Článek
Polanski je v USA stíhán kvůli sexuálnímu styku s nezletilou v roce 1977, ve Francii jej loni ze znásilnění v 70. letech obvinila další žena. Francouzské filmové ceny se budou udílet již 28. února.
Podle předsedy akademie Alaina Terziana přijalo vedení rozhodnutí rezignovat jednomyslně. „Toto kolektivní odstoupení umožní kompletní obnovu vedení,” vysvětlila akademie. Mezi 21 lidmi v jejím čele byli například režiséři Costa Gavras a Claude Lelouch či herečka Tonie Marshallová.
V pondělí v příspěvku zveřejněném v listu Le Monde vyzvaly čtyři stovky umělců k „hluboké reformě” akademie, která má celkem 4700 členů. Otevřený dopis podepsal například herec Omar Sy či režisérka Céline Sciammaová.
Oscarová akademie vyloučila ze svých řad komika Cosbyho a režiséra Polanského
Francouzský ministr kultury Franck Riester reagoval na oznámení o změnách ve vedení akademie poněkud zdrženlivě. Na Twitteru zdůraznil, že instituce není financována z veřejných prostředků a nezávislost, kterou tak požívá, by měla být zachována. Nové vedení by podle Riestera mělo reprezentovat francouzskou kinematografii v celé její pestrosti. Ceny César se udělují od roku 1976. Jméno dostaly podle tvůrce bronzové trofeje, sochaře Césara Baldacciniho.
Polanského stíhat za další údajné znásilnění nebudou, čin je promlčen
Uvedení snímku 86letého francouzského režiséra polského původu Polanského vyvolalo loni bouřlivé polemiky i protesty před kiny. Netýkaly se ale samotného díla, které pojednává o takzvané Dreyfusově aféře z konce 19. století, ale osoby jeho autora. Loni v listopadu fotografka Valentine Monnierová Polanského obvinila, že ji v roce 1975 ve Švýcarsku zbil a znásilnil. Polanského právník obvinění důrazně odmítl.
Kromě Polanského filmu J'accuse (Žaluji) letos nejvíce nominací na ceny César získaly snímek Tenkrát podruhé (La Belle Époque) Nicolase Bedose a film Bídníci (Les Misérables), který natočil režisér Ladj Ly.