Článek
O vývoji kauzy se zajímají světová média. Nejnovější informace mimo jiné potvrdil zpravodajský web Al Jazeera.
Soud s aktivisty - 17 cizinci a sedmi Řeky - začal v roce 2021. Od té doby se vleče. Mnozí z nich, včetně Márdíníové se tak líčení ani osobně neúčastnila. Mimo jiné proto, že měli zákaz vstoupit do Řecka.
Soud pak v pátek přijal námitky jejich obhájců, že obžaloba nedodržela řádný postup při podání obžaloby. Úspěšně argumentovala tím, že potřebné dokumenty nebyly pro cizince řádně přeloženy a vznešená obvinění ze špionáže byla vágní. Navíc zamítl další obvinění, a to zneužití rádiových frekvencí. Zákon, podle kterého bylo podáno, již v Řecku neplatí.
Nyní se případ vrátil zpět k policii, které musí soudu dodat nové důkazy, aby mohla kauza případně pokračovat.
Pašování lidí, nebo záchrana?
Všichni aktivisté čelili obvinění, že se v roce 2018 snažili nezákonně do Řecka dostat uprchlíky, kteří se do Evropy snaží dostat přes moře. Vedle pašování lidí byli obžalováni ze špionáže, nezákonného používání rádiových frekvencí a padělání dokladů.
Případ kritizují ochránci lidských práv. Považují ho od začátku za účelový. Podle nich se Řecko snaží zabránit dobrovolníkům v jejich práci.
Sama Márdíníová ke všemu již dříve uvedla, že jen zachraňovali lidi, kteří byli v ohrožení života. Poskytli jim přikrývky, vodu a lékařskou pomoc. Podle prokuratury tím ovšem bezprostředně pomáhali pašerákům.
V případě uznání viny jim hrozili mnohaleté tresty. Márdíníová přitom již více než tři měsíce v řecké vazbě strávila. Propuštěna byla až po složení kauce.
Plavkyně na Netflixu
Snímek Plavkyně – mimochodem vydařený – je k vidění na Netflixu. Zachycuje příběh dvou sester Sarah a Jusry Márdíníových, které se doma v Sýrii připravují na olympijské hry v brazilském Riu de Janeiro v roce 2016.
Těch se může následně zúčastnit jen Jusra. A to až poté, co se jako uprchlice, po strastiplné plavbě na lodi, plavání v nebezpečném moři, dostane se sestrou v roce 2015 do Evropy. I díky své síle získané v trénincích dokázaly tehdy obě dívky zachránit další lidi, když porouchaný člun s nimi dovlekly několik kilometrů až k řeckým břehům.
Azyl následně získaly v Berlíně, kde se Jusra připravovala nejen na Rio, ale také na další LOH v Tokiu v roce 2021.