Článek
Suleiman se do Sarajeva vrací po letech. V roce 2016 byl předseda filmové poroty, hostem festivalu byl i v roce 2013. V roce 2019 tam mimo jiné uváděli jeho film To musí být nebe, který získal ve stejném roce v Cannes Cenu Fipresci. Vypráví příběh Palestince, který utíká z domova, z Palestiny, aby našel nový.
„A zatímco dělá vše, aby se začlenil do nové společnosti, každý mu neustále připomíná, odkud pochází. Jak se toulá, táže a hledá sám sebe,“ stojí v anotaci snímku, který je přes těžké téma komedií.
Právě hledání domova je podle Jovana Marjanoviće, ředitele festivalu, velkým tématem nejen Suleimanovy tvorby. „Jeho univerzální filmový jazyk promlouvá k základním lidským hodnotám a emocím: strachu a naději, domovu a vlasti,“ podotkl ředitel.
Elia Suleiman
- Narodil se v roce 1960 v Nazaretu, v řecko-ortodoxní rodině.
- V letech 1981–1993 žil v New Yorku, kde natočil své první krátké filmy: Začátek konce argumentu a Homage by Assassination. Oba posbíraly řadu ocenění z celého světa.
- V roce 1994 se usadil v Jeruzalémě a založil Katedru filmu a médií na Univerzitě Bir Zeit, kde vyšly jeho eseje v angličtině, arabštině a francouzštině.
- Jeho celovečerní debut Kronika zmizení si v roce 1996 odnesl cenu za nejlepší debut z Filmového festivalu v Benátkách. V roce 2002 získal jeho film Boží zásah cenu poroty v Cannes a cenu za nejlepší zahraniční film na Evropských cenách v Římě.
- Je jednou z vůdčích osobností arabské kinematografie. Jeho filmy patří k nejpozoruhodnějším snímkům z dílny palestinských autorů.