Článek
„Snažíme se vytvořit imerzivní svět, kterým naše diváctvo obklopíme,“ říká studentka AVU Vojta Dubcová, jež v projektu figuruje jako performerka.
Právě site-specific performance, komentovaná prohlídka objektu, výherní kvíz nebo tematické občerstvení jsou přidanou hodnotou filmových večerů, jež sahají za hranice klasického promítání v kině.
Vybraný snímek pokaždé úzce souvisí s většinou běžně nepřístupným místem, kde jej pořadatelé uvádějí. Poslední říjnová projekce se konala v honosné prvorepublikové Ville P651 v pražských Střešovicích, kterou v roce 1928 postavili Karel a Margaret Běhalovi.
Z Párty Hárd rovnou Na plech. Nový film buřiče Martyho Pohla se představuje v ukázce
Dramaturgové pro ni zvolili pozapomenutou surrealistickou komedii Nenápadný půvab buržoazie z roku 1972 v režii Luise Buñuela, která vypráví o partě přátel a jejich neustálých marných pokusech o společnou večeři.
„Příběh této vily, kterou rodina Běhalových kvůli druhé světové válce a politickým režimům ztratila, v sobě také nese tragickou absurditu,“ poznamenává Dubcová.
Vyjednávání s vlastníky budov prý může být náročné. Ti ale podle slov organizátorů většinou oceňují koncept projektu, jenž poutá pozornost k historické hodnotě místa.
„Nejvíc nás těší, že se nám majitelé zajímavých objektů začali ozývat sami. Často proto, že naši akci navštívili a mají zájem o to, aby se i na jejich místě projekce odehrála,“ doplňuje performerka.
Listopadový termín je vyprodaný. Již 10. listopadu se nicméně spustí prodej vstupenek na další promítání v prosinci. To se má uskutečnit na dosud nezveřejněném místě, které prý doslova dýchá módou a designem. Je tedy jasné, že i utajený film se bude zabývat módním prostředím.
Do budoucna se pořádající studentstvo z FAMU, DAMU, AVU a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy chystá rozšířit spolupráci s HAMU, aby hudební a zvuková stránka akcí dostala nový rozměr. Jejich cílem je i obohatit projekt o rozličné interaktivní prvky.