Článek
Film Highlight scenáristy a režiséra Ondřeje Provazníka, který má za sebou kritiky uznávaný debut Staříci, vypráví příběh bývalé pěvkyně dívčího sboru, která se po patnácti letech života v zahraničí vrací zpět do ČR. Stejně jako několik jejích bývalých kolegyň je předvolaná k výpovědi k soudu jako oběť a svědkyně v případu sexuálního obtěžování. Obviněným je jejich bývalý sbormistr. Setkává se po letech i se svojí sestrou, která ale stojí na opačné straně barikády a svého bývalého sbormistra hájí.
Další film Úsvit režiséra Matěje Chlupáčka podle scénáře Miro Šifry získal podporu ve výši 14 milionů.
„Děj filmu se odehrává v roce 1937, kdy do slovenského města Svit přijíždí těhotná lékařka se svým manželem, ředitelem továrny. Ten má spolu s dalšími „Baťovými“ lidmi postavit nové město podle vzoru Zlína. Jejich plán ale naruší nález mrtvého dítěte. Drama s kriminální zápletkou produkuje společnost Barletta a půjde o česko-slovenskou koprodukci,” uvedla Rada.
Drama režisérky a scenáristky Beaty Parkanové Světýlka podpořil Fond částkou 10 milionů korun. Nový počin slavného režiséra Bohdana Slámy se jmenuje Sucho a podle tvůrců je příběhem o lidské lhostejnosti, která způsobí znečištění přírody a postaví proti sobě dvě venkovské rodiny. Obdržel 10 milionů korun.
Svěrák v Betlémském světle. První ukázka je venku
Fond podpořil i nový projekt režiséra a scenáristy Ivana Ostrochovského Pramen o romských ženách, které byly na jihovýchodním Slovensku v osmdesátých letech přinuceny ke sterilizaci. Na scénáři se podílela také Rebecca Lenkiewicz a Marek Lesčák.
Všechny podpořené projekty obsahují podle Rady filmové kvality, ale také aktuální a společensky podstatná témata.
„Od sexuálního obtěžování přes nucené sterilizace romských žen, vnímání rozpadu manželství rodičů z pozice dítěte, dramatické dopady znečištění životního prostředí, nebezpečí číhající v kyberprostoru na dospívající až po stárnutí nahlížené z pozice vdovy,“ dodala předsedkyně Rady Helena Bendová.