Článek
Festival uvede klíčové snímky Reného Lalouxe, včetně restaurovaného celovečerního filmu Divoká planeta. Z dalších kultovních celovečerních klasik žánru nebude chybět ikonický Ghost in the Shell nebo vizuálně úchvatný Chronopolis.
Dojde ale i na krátké filmy Piotra Kamlera, americkou nezávislou sci-fi animaci i na tu, která vznikala ve východním bloku.
Téma osobně v Liberci doprovodí také hosté, jedním z nich bude známý francouzský historik Xavier Kawa-Topor, autor knihy o filmu Divoká planeta. Sci-fi prostoupí celý festival a odráží se již ve vizuální identitě festivalu od výtvarníka, režiséra, animátora, ilustrátora a autora komiksů Marka Bergera.
Ten si loni z Anifilmu odnesl cenu za zakázkové dílo Rychlé šípy slaví 85 let. S Ondřejem Kavalírem také vytvořil komiks Octobriana, nominovaný na Cenu Muriel 2023. O svém pojetí vizuální identity Anifilmu 2025 řekl: „Zvolil jsem estetiku retrofuturismu a motiv verneovsky zastaralé raketky z éry naivních představ o kolonizaci vesmíru, letící vstříc novým kosmickým dobrodružstvím.“
Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu si tentokrát z Liberce odnese Vratislav Hlavatý, legendární postava české animace, grafického designu i balonového létání.
Jako výtvarník s nezaměnitelným a výrazným stylem vtiskl podobu filmům Jiřího Brdečky, Genea Deitche, Václava Bedřicha, Jiřího Tyllera a Michaely Pavlátové. Veřejnosti je známý především jako grafik, ilustrátor a autor originálních filmových plakátů.
Z jeho filmografie, kterou festival připomene, jmenujme například snímky Drahoušek Klementina (1959), Obři (1969), Karneval zvířat (2006) nebo seriál Z deníku žáka III. B aneb Edudant a Francimor (1993). Součástí oslav Hlavatého tvorby bude také výstava v Oblastní galerii Liberec.