Článek
Kuvajt oznámil zákaz promítání Barbie ve středu pozdě večer, jak uvedla tamní tisková agentura KUNA. Zdůvodnil to snahou ochránit „veřejnou etiku a společenské tradice“. Ve stejnou dobu zakázaly tamní úřady i australský duchařský horor Mluv se mnou, a to kvůli jedné z transsexuálních postav.
Barbie má ale problémy i v dalších muslimských státech. Kuvajtskému zákazu předcházela výzva jednoho z libanonských ministrů, který požádal tamní cenzory, aby snímek stopli. Podle něj jde o „propagaci homosexuality, transsexuality, odmítání otcovské péče, podkopávání a zesměšňování role matky a zpochybňování nutnosti manželství a rodiny“.
Filipíny a Vietnam proti Číně
Web Al-Džazíra v této souvislosti připomíná, že Barbie byla zakázána již ve Vietnamu, a to kvůli scéně s fiktivní mapou světa. Ta měla podle Hanoje údajně jasně ukazovat čínské nároky ve sporném Jihočínském moři, které nejsou ovšem podložené. Filipíny ze stejných důvodů požádaly o rozmazání mapy, aby film mohl být v zemi promítán.
Koncem července cenzoři vystavili stopku filmu také v pákistánském Paňdžábu. Sice důvod neuvedli, ale i tam je zřejmé, že narazil na odpor muslimských věřících.
Ve většině arabských států Blízkého východu, včetně Saúdské Arábie, ostatně ještě premiéru ani neměl. Byla opakovaně posouvána kvůli cenzorům, jak informuje web Variety. I jim vadí dialogy, které „mohou asociovat LGBT komunitu“. Spekuluje se, že ve velkých arabských státech půjde do kin v „upravené“ verzi někdy na konci srpna. Ale i to se může změnit v zákaz.
Vzpomeňte na Hirošimu a Nagasaki. Barbenheimer koláže naštvaly Japonce
Pro film Barbie na soundtracku zpívají Dua Lipa, Billie Eilish i Ryan Gosling
Může se vám hodit na Firmy.cz: Kina