Hlavní obsah

Filmy, které nahlédly za oponu politiky

6:20
6:20

Poslechněte si tento článek

Nejen novináři, ale také filmaři ukazují problémy, které hýbou společností, včetně těch politických. Přinášíme pět filmů, které nahlédly pod pokličku velké politiky. Ze všech možných stran. Některé z nich budou od čtvrtka k vidění v Praze.

Trailer k filmu Byl jsem při tomVideo: Warner Bros

Článek

Byl jsem při tom

Foto: KVIFF

Peter Sellers a Shirley MacLaine ve filmu Byl jsem při tom

Dvakrát byl herec Peter Sellers nominován na Oscara. Nikoli však za roli komisaře Clouseaua v Růžovém panterovi, odkud ho většina zná, ale za role ve filmech Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (1964) ‎a Byl jsem při tom (1979).

Právě tento snímek uvede přehlídka filmových skvostů KVIFF Classics, kterou od 16. do 18. ledna v pražském kině Světozor pořádá ‎Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary společně s Národním filmovým archivem.‎

Přehlídku filmových legend KVIFF Classics zahájí Kalamita Věry Chytilové

Film

Když Peter Sellers v roce 1972 četl román Jerzyho Kosinského Byl jsem při tom, byl nadšený a chtěl jej přenést na plátno. To ovšem trvalo. Ke zfilmování příběhu došlo v roce 1979, sedm měsíců před Sellersovým úmrtím. V červenci 1980 totiž podlehl už osmému infarktu.

Ve filmu ale exceloval. Sellers, který by se letos dožil stovky, zde hraje prostomyslného zahradníka, po ‎celý svůj život uzavřeného v domě ve Washingtonu, který zná svět jen z televize.‎

Náhle se však ocitne v úzkém kruhu protřelých vládních poradců a události naberou nečekaný ‎spád. Film natočil Hal Ashby (Harold ‎a Maude).‎ Se Sellersem v něm hrají například Shirley MacLaine, Melvyn Douglas či Jack Warden.

Všichni prezidentovi muži

Trailer k filmu Všichni prezidentovi mužiVideo: Warner Bros

Politikou, respektive rekapitulací aféry Watergate, se zabývá americký film z roku 1976 Všichni prezidentovi muži. Režisér Alan J. Pakula, scenárista William Goldman a herci Robert Redford, Dustin Hoffman a Jason Robards jím nadchli kritiky i diváky. Film získal čtyři Oscary a na další čtyři byl nominován.‎

55 karlovarských filmových let

MFF KV

Aféra Watergate začala v roce 1972 a o dva roky později vyvrcholila rezignací ‎‎tehdejšího prezidenta Richarda Nixona. Ve zveřejnění skandálu kolem tajných fondů a ‎‎diskreditace politických oponentů se angažovali reportéři Robert Woodward (Robert Redford) a Carl Bernstein (Dustin Hoffman), ‎‎kteří působili v deníku Washington Post.‎

Když byl Redford v roce 2005 hostem karlovarského festivalu, vzpomínal, že se s Richardem Nixonem jednou setkal. „Vyrůstal jsem v Kalifornii. Když mi bylo třináct, vyhrál jsem závody v běhu. Nixon byl za Kalifornii senátorem a předával ceny. Je to dávno, ale zůstal ve mně dojem studeného, toporného muže. Tehdy jsem ale nevěděl, o koho se jedná, politika mě nezajímala,“ uvedl.

Vrtěti psem

Trailer k filmu Vrtěti psemVideo: Warner Bros

Dustin Hoffman si zahrál v dalším tzv. politickém filmu Vrtěti psem z roku 1997, ovšem úplně jinou roli než v již zmíněném. Role hollywoodského producenta, který vytváří virtuální realitu, mu vynesla oscarovou nominaci.

Dnes už by nebylo možné takový film natočit, říká Barry Levinson o Rain Manovi

MFF KV

I dnes to občas vypadá, že film studovali političtí marketéři, aby se naučili, jak odvést pozornost od skutečných problémů. Ve Vrtěti psem se totiž čtrnáct dní před volbami provalí sexuální skandál amerického prezidenta. Jeho poradce, kterého hraje Robert ‎‎De Niro, povolá hollywoodského producenta (Dustin Hoffman), aby narychlo vyrobili jinou ‎‎aféru, která by odlákala pozornost veřejnosti.

Aby vymazali prezidentův skandál z hlav voličů, vymyslí si válku s Albánií, ale jde to ještě dál… Ve filmu Barryho Levinsona také hrají Anne Hecheová, Kirsten Dunstová nebo Woody Harrelson.

Králova řeč

Trailer k filmu Králova řečVideo: Bontonfilm

Z úplně jiného soudku je film režiséra Toma Hopera Králova řeč z roku 2010. Držitel čtyř Oscarů a osmi nominací popisuje těžké chvíle krále Jiřího (Colin Firth), který nastupuje na britský trůn po smrti svého otce a abdikaci bratra Eduarda, ale trpí vadou řeči. Země stojí na prahu 2. světové války a potřebuje silného ‎‎vůdce.

Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carterová), budoucí královna matka, domluví ‎‎svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). S jeho pomocí ‎‎král překoná svůj handicap a pronese v rádiu zásadní řeč, která nadchne a povzbudí anglický lid.

Geoffrey Rush: Vyrostl jsem na evropské kinematografii

Móda a kosmetika

„Scénář mi doslova přistál před dveřmi mého domu v Melbourne. Dostal jsem ho od sousedky, která mi říkala, že tam je zajímavá australská postava,“ vzpomínal Rush v roce 2022 na karlovarském festivalu na vznik snímku.

„S Colinem Firthem jsme se báli, že nebude pro diváky atraktivní dívat se na dlouhé upovídané scény se dvěma muži středního věku, z nichž jeden koktá a druhý je Australan,“ dodal herec, který na 56. festivalovém ročníku převzal Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Případ Sloane

Úplně jiný pohled pod politickou pokličku přinesl v roce 2016 film režiséra Johna Maddena Případ Sloane. Herečka Jessica Chastainová v něm hraje nejvyhledávanější ambiciózní lobbistku z celého Washingtonu‎, která je zvyklá vyhrávat.

Trailer k filmu Případ SloaneVideo: Rotten Tomatoes Trailers

Když se však postaví doposud nejsilnějšímu oponentovi své ‎kariéry, zjistí, že vítězství může přijít příliš draho. I ji osobně. Jejím protivníkem je totiž mocná zbrojařská aliance a ona chce prosadit zákon omezující držení zbraní. Diváci byli z filmu nadšeni, ale kritici jej nechali bez povšimnutí.

Glosa: Kalamita Věry Chytilové se vrací

Film

KVÍZ: Paul Newman by oslavil stovku. Jak dobře znáte jeho filmové role i soukromý život?

Film
Související témata:

Výběr článků

Načítám