Článek
„Práci na adaptaci Nesnesitelné lehkosti bytí považuje za jednu z nejsložitějších, nejspíš vůbec nejtěžší z celé jeho tvorby. Nemohl se opřít o děj a musel do situací převést myšlenky,“ vypráví v dokumentu Jean-Claude Carrière, který nedávno zemřel, o Milanu Kunderovi.
Nutno dodat, že Kundera se sice podílel na scénáři, ale výslednou podobu filmu Philipa Kaufmana Nesnesitelná lehkost bytí považoval za hroznou. Rozhodl se pak navždy zakázat adaptace svých románů. Jean-Claude Carrière byl scenáristou snímku.
„Jean-Claude byl francouzský elegán a gentleman, který plynně přecházel z francouzštiny do angličtiny nebo španělštiny – ostatně dokázal psát ve všech těchto jazycích. Ve společnosti byl spíš tím, který naslouchal a občas něco dodal, než ten, který by měl touhu něco vyprávět. Asi proto, že vyprávěl svými scénáři a filmy,“ tvrdí Šmídmajer.
Milan Kundera věnuje svůj archiv do Česka, převážet se bude na podzim
„Nejraději měl pařížské Pigalle, kde bydlel ve vnitrobloku navenek obyčejného činžovního domu. Tam, uvnitř klidné oázy zaplněné stromy, měl velký dům. Návštěvy bral do obýváku nalevo od vstupních dveří, do prostorné místnosti vyzdobené moderním uměním. A pak do restaurace Chez Ami Louis, kam často chodíval na starofrancouzskou kuchyni. Chodíval tam i s Milošem Formanem a na stěnách tam dodnes visí černobílé fotografie majitele, které fotil Forman,“ dodal producent a režisér.
Pokud to bude možné, film vstoupí do českých kin v dubnu.