Článek
„Filmová nabídka je letos výjimečně silná, tak věřím, že si ji diváci a divačky užijí s námi,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka.
Za prioritu označuje dostat na festival co nejvíc návštěvníků z Jihlavy a regionu, proto se akce otevírá i zájemcům bez vícedenních akreditací. Vstupenky lze koupit i v informačním stánku na horním konci Masarykova náměstí.
O čtyři dny delší
Osmadvacátý ročník festivalu bude ve srovnání s minulými roky o čtyři dny delší, potrvá celkem deset dní. Nabídne i speciální projekce pro rodiče v doprovodu dětí a zvýhodněné balíčky vstupenek. Novinkou bude několik projekcí bez rezervace nebo literární program zdarma.
Zásluhy si nepřibarvuju, říká písničkář Vladimír Merta
Dokumentární Ji.hlava od 25. října do 3. listopadu nabídne celkem 340 filmů v soutěžních i nesoutěžních sekcích, z toho 129 ve světové, 23 v mezinárodní a 11 v evropské premiéře. Sekce Česká radost, zaměřená na tuzemské dokumenty, ukáže 21 snímků, v hlavní soutěžní sekci Opus Bonum se utká 13 filmů.
„Ve festivalové porotě zasedne australský filozof Robert Sinnerbrink, čínský režisér žijící v Londýně Xiaoshuai Wang nebo český písničkář a spisovatel Vladimír Merta,“ jmenoval Marek Hovorka některé z osobností.
Oceněný Válečný zpravodaj
Diváci se mohou těšit také na dokumentární thriller Válečný zpravodaj o reportérovi Martinu Dorazínovi, čerstvě ověnčený cenou z varšavského festivalu. Ji.hlava uvede i obnovenou premiéru filmu Český sen, který je součástí obsáhlé retrospektivy Víta Klusáka a Filipa Remundy.
Debatu určitě rozproudí i snímek Dům bez východu, v němž Marek Hlaváček sleduje byznys s chudobou v brněnské ubytovně.
Cenu za přínos světové kinematografii převezme v krajském městě Vysočiny představitel tchajwanské nové vlny Tsai Ming-liang.
„Je jedním z nejvýznamnějších asijských filmařů vůbec. Ve svých filmech ukazuje člověka ve své zranitelnosti a osamělosti, vrací důstojnost lidem na okraji společnosti, často migrantům pracujícím na těch nejpodřadnějších pracovních místech,“ poukazuje šéf festivalu.