Článek
„Filmová nabídka je letos výjimečně silná, tak věřím, že si ji diváci a divačky užijí s námi,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka.
Za prioritu označuje dostat na festival co nejvíc návštěvníků z Jihlavy a regionu, proto se akce otevírá i zájemcům bez vícedenních akreditací. Vstupenky lze koupit i v informačním stánku na horním konci Masarykova náměstí.
O čtyři dny delší
Osmadvacátý ročník festivalu bude ve srovnání s minulými roky o čtyři dny delší, potrvá celkem deset dní. Nabídne i speciální projekce pro rodiče v doprovodu dětí a zvýhodněné balíčky vstupenek. Novinkou bude několik projekcí bez rezervace nebo literární program zdarma.
Dokumentární Ji.hlava od 25. října do 3. listopadu nabídne celkem 340 filmů v soutěžních i nesoutěžních sekcích, z toho 129 ve světové, 23 v mezinárodní a 11 v evropské premiéře. Sekce Česká radost, zaměřená na tuzemské dokumenty, ukáže 21 snímků, v hlavní soutěžní sekci Opus Bonum se utká 13 filmů.
„Ve festivalové porotě zasedne australský filozof Robert Sinnerbrink, čínský režisér žijící v Londýně Xiaoshuai Wang nebo český písničkář a spisovatel Vladimír Merta,“ jmenoval Marek Hovorka některé z osobností.
Oceněný Válečný zpravodaj
Diváci se mohou těšit také na dokumentární thriller Válečný zpravodaj o reportérovi Martinu Dorazínovi, čerstvě ověnčený cenou z varšavského festivalu. Ji.hlava uvede i obnovenou premiéru filmu Český sen, který je součástí obsáhlé retrospektivy Víta Klusáka a Filipa Remundy.
Debatu určitě rozproudí i snímek Dům bez východu, v němž Marek Hlaváček sleduje byznys s chudobou v brněnské ubytovně.
Cenu za přínos světové kinematografii převezme v krajském městě Vysočiny představitel tchajwanské nové vlny Tsai Ming-liang.
„Je jedním z nejvýznamnějších asijských filmařů vůbec. Ve svých filmech ukazuje člověka ve své zranitelnosti a osamělosti, vrací důstojnost lidem na okraji společnosti, často migrantům pracujícím na těch nejpodřadnějších pracovních místech,“ poukazuje šéf festivalu.