Článek
Zástupci svazu předali ceny ve středu na Novoměstské radnici v Praze. Porota vybírala ze sedmdesáti osmi snímků.
„Téměř každý rok v trilobití porotě žehráme, kolik se urodilo dobrých dokumentů a jak málo hraných filmů, které by měly společenský i mezinárodní přesah. Mám dojem, že letošní filmová produkce byla v tomto směru vyrovnanější a navíc kvalitativně nadprůměrná,“ uvedl režisér a dokumentarista Roman Vávra, který porotě předsedal.
RECENZE: Nové Zlatovlásce v kinech sluší moderní háv
Cenu Moc bezmocných za přínos občanské společnosti si odnesl Filip Remunda za režii dokumentárního filmu Štěstí a dobro všem. Podle poroty snímek bravurně zachycuje proměnu myšlení a hodnot po pádu Sovětského svazu na osudech vzdělaných, ale vnitřně troskotajících jedinců.
Cenu Vladislava Vančury udělovanou za dlouhodobé nebo celoživotní dílo obdržel Vladimír Just.
Cenu Trilobit 2025 získali také Viktor Tauš za námět a režii dramatu Amerikánka, Jiří Havelka za námět, scénář a režii snímku Zahradníkův rok, Dominik Kalivoda za námět, scénář a režii dokumentu Velký finále PSO a Pavel Soukup za režii minisérie Metoda Markovič: Hojer.
Kritickou cenu Citron FITES udělil České televizi za redukci kulturních pořadů na úroveň zpravodajství a publicistiky, s takřka úplným vyloučením pořadů umělecko-kritických a diskusních.
Ocenění Trilobit za audiovizuální tvorbu začal FITES udílet už v šedesátých letech minulého století, po vynucené přestávce v tom pokračoval od roku 1991.
Prestižní Vančurovu cenu od poloviny devadesátých let převzali například Jiří Menzel, František Vláčil, Věra Chytilová, Arnošt Lustig, Miroslav Ondříček nebo Zdeněk Svěrák, na dálku ji získal i Miloš Forman.