Článek
Filmaři v osmi hlavních příbězích přibližují českému divákovi jednu historickou kapitolu studené války. Pro 56 dětí začala v rámci bojů o svobodu Namibie. V 80. letech 20. století zamířily na výchovu z Afriky do dalekého, socialistického Československa.
Speciální vzdělávací program namibijského osvobozeneckého hnutí SWAPO a Komunistické strany Československa měl za cíl vychovat z dětí novou generaci politicky uvědomělé elity.

Kateřina Mildnerová při natáčení filmu Černí Češi
Sociální experiment skončil začátkem 90. let v důsledku zásadních politických změn v obou státech. Děti se musely vrátit do Afriky, do osvobozené, nezávislé Namibie, jejímž jazykem ani nemluvily… Místo zářné budoucnosti je často čekal obrovský sociální propad.
Kateřina Mildnerová se věnuje jejich osudům dlouhé roky. I díky ní se podařilo po desetiletích znovu Černé Čechy, jak si sami říkají, zkontaktovat, dát dohromady. Mnozí z nich se tak mohli znovu podívat tam, kde vyrostli. Do země, kterou stále považují za domov.
Film je zatím k vidění ve vybraných kinech. Získal také již několik ocenění, mimo jiné 1. místo mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Etnofilm Čadca a Cenu diváků MFF Ji.hlava.