Článek
„Biologicky vzato mají všichni společenští tvorové smysl pro komunitu. Bez komunity nedokáže přežít jediná lidská bytost. Proto bychom měli vytvořit svět, v němž všech osm miliard lidí je jednou společnou lidskou komunitou. Jsme bratři a sestry – lidstvo,“ říká mimo jiné dalajlama.
Filmaři dostali povolení natáčet v prostorách jeho sídla v Indii a s pomocí indického filmového štábu připravili detailně propracovanou scénu. Speciální kamerové příslušenství tvůrcům umožňovalo vést s dalajlamou osobní rozhovor, zatímco kamera zachycovala jeho přímý pohled do objektivu. Což je zcela výjimečná situace.

Moudrost štěstí. Dalajlama
Výkonnými producenty filmu, který vstoupí do kin 15. května, je pak herec a dlouholetý dalajlamův student Richard Gere a režisér oceněný cenou Emmy Oren Moverman.
Snímek Moudrost štěstí jinak vznikl v režii švýcarského dua Barbary Millerové a Philipa Delaquise. Za kamerou stál světově uznávaný fotograf a kameraman Manuel Bauer, jenž dalajlamu začal fotoaparátem „sledovat“ už v roce 1990.
Tehdy ho fotil přímo v severoindické Dharmasale pro účely výstavy Tibetská kultura na cizí půdě.
Dalajlama v úřadu
- Působení čtrnáctého dalajlamy alias Tändzina Gjamccho v čele tibetských buddhistů trvá déle, než trvala vláda královny Alžběty II.
- Ve dvou letech byl rozpoznán za reinkarnaci 13. dalajlamy, vysvěcen byl jako čtyřletý chlapec v paláci Potála ve Lhase.
- Vzdělání získal ve všech čtyřech tradičních školách buddhismu, ale i v historii, astrologii a jiných vědách.
- Plnou odpovědnost vyplývající z funkce převzal v šestnácti letech.
- V roce 1950 do Tibetu vpadla Čínská lidová osvobozenecká armáda a dalajlama byl o devět let později nucen uchýlit se do exilu v indickém městě Dharmasala, do roku 2011 zde byl hlavou Ústřední tibetské správy.
- Letos 6. července oslaví 90 let.