Článek
„Oba tvůrci jsou nesmazatelně spojeni s českou kinematografií několik desetiletí. Bohužel Mario Klemens si cenu již osobně nemůže převzít,“ uvedl Ivo Mathé, prezident České filmové a televizní akademie (ČFTA).
„Velmi si vážím rozhodnutí udělit Českého lva mému tatínkovi in memoriam. Jsem za to za něj rád. Děkuji,“ sdělil syn zesnulého dirigenta Adam Klemens.
„Této pocty si nesmírně vážím především proto, že ji vnímám jako ocenění mé osůbky od mých kolegyň a kolegů. Co by si člověk, v rámci své profese a možná nejen v rámci profese, mohl víc přát,“ uvedl Karel Smyczek.
Nominace Českých lvů ovládly Vlny a Amerikánka
Mario Klemens
Mario Klemens je znám především jako dirigent filmové hudby, ale ve své kariéře se věnoval i koncertní činnosti, spolupracoval s předními českými i zahraničními skladateli soudobé hudby a sólisty.
V letech 1979 - 1993 byl dirigentem a poté také šéfem Filmového symfonického orchestru studia Barrandov (FISYO), se kterým nahrál hudbu pro více než 150 filmů a seriálů.
Nahrávání filmové hudby se věnoval i po privatizaci barrandovského studia. Jeho jméno nalezneme v titulcích děl jako Faunovo velmi pozdní odpoledne, Tři veteráni, Saturnin, Konec starých časů, Tisícročná včela, Perinbaba, Želary, Krvavý román, Amerika, Zdivočelá země, Cirkus Humberto, Horem pádem, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Lucie postrach ulice, S čerty nejsou žerty, Nejasná zpráva o konci světa, Šašek a královna, Kráva, Anděl s ďáblem v těle a dalších.
Pořídil více než 100 nahrávek soudobé a klasické hudby pro Supraphon, Panton, Československý rozhlas i Český rozhlas.
Spolupracoval se Symfonickým orchestrem Československého/ Českého rozhlasu, se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy – FOK i s Varšavskou filharmonií.
Karel Smyczek
Režisér, scenárista a herec Karel Smyczek se už jako devítiletý objevil coby dětský herec například ve filmu Františka Vláčila Holubice. Po absolvování režie na FAMU debutoval v roce 1979 snímkem Housata.
V osmdesátých letech pak natočil filmy jako Jen tak si trochu písknout, Sněženky a machři, Krajina s nábytkem, Proč? nebo pohádku Lotrando a Zubejda. Věnoval se také seriálové tvorbě, pro televizi natočil Třetí patro, Bylo nás pět, Případy detektivní kanceláře Ostrozrak nebo Dobrá čtvrť.
Spolu s Michaelem Kocábem je podepsán i pod experimentálním hraným dokumentem Pražákům, těm je hej. Jako herec stál před kamerou nesčetněkrát, například ve filmech Jako jed, Co je vám, doktore?, Nesmrtelná teta a Velká filmová loupež nebo naposledy v seriálu Docent.
V roce 2006 získal na Zlín Film Festivalu ocenění Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež. V loňském roce obdržel Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize.
Laureáty ceny za mimořádný přínos kinematografii se v posledních letech stali například režisér a scenárista Hynek Bočan, dramaturgyně Marcela Pittermannová, producent a kinař Jan Jíra, mistr zvuku Ivo Špalj, producent Jaromír Kallista, režisérka Věra Plívová-Šimková, střihač Alois Fišárek a loni kameraman Vladimír Smutný.