Článek
„Dvacet dva členů mé rodiny, včetně manžela a nejmladšího syna při masakru ve Srebrenici zemřelo. Prosím ukončete válku na Ukrajině. Pláčou kvůli ní nejen ukrajinské matky, ale i ruské matky,” řekla v EP Munira Subašičová. “Nejdůležitější pro matky bylo najít ostatky svých dětí zabitých pod vlajkou OSN,“ řekla už v úterý novinářům.
Srebrenica byla jednou ze šesti takzvaných bezpečných zón, které vyhlásila v dubnu 1993 Rada bezpečnosti OSN v Bosně. Bezpečnost asi 45 000 lidí v ní měli zajistit nedostatečně vyzbrojení vojáci OSN z Nizozemska. Enklávu v červenci 1995 obsadily srbské jednotky pod velením generála Ratka Mladiče a povraždily na osm tisíc můžu a chlapců.
„Je hrozné, že Evropa nedokázala zabránit další válce v Evropě. Prosím, zastavte válku na Ukrajině,“ řekla v EP režisérka Žbaničová, která rovněž vyzvala EU, aby zahájila s Bosnou a Hercegovinou jednání o vstupu do EU. Bosna požádala o členství v EU v roce 2016, stále ale nemá ani status kandidáta.
Snímek Quo vadis, Aida? už loni v prosinci dostal v Berlíně od Evropské filmové akademie (EFA) cenu, označovanou za evropské Oscary, pro nejlepší film, režii i za ženský herecký výkon. Hlavní hrdinkou je učitelka Aida, která působí jako tlumočnice na základně OSN ve Srebrenici.
Cenu diváků LUX uděluje Evropský parlament a EFA ve spolupráci s Evropskou komisí a sítí Europa Cinemas. Vznikla sloučením předchozích dvou cen Filmové ceny LUX, udělované od roku 2007 EP, a Ceny diváků EFA.
Rozhodnout o ní mohli filmoví fanoušci v zemích EU, kteří od prosince do května na webových stránkách této ceny hodnotili tři filmy v užším výběru. O filmech hlasovali také europoslanci, rovněž přes internetové stránky. Každá ze skupin (poslanci a veřejnost) měla polovinu váhy při rozhodování. O nominacích rozhodla loni porota složená z producentů, distributorů, ředitelů festivalů, filmových kritiků či zástupců kulturního fondu Rady Evropy Eurimages.
Může se vám hodit na Zboží.cz