Hlavní obsah

Cannes 2024: Kevin Costner jako kovboj na červeném koberci

Festival v Cannes přivítal Kevina Costnera. S westernovým knírem a v plné formě ve svých 69 letech představil svůj tříhodinový western Horizont: Americká sága uvedený mimo soutěž. Jeho dobytí tamního Croisette mimochodem otestuje apetit po filmovém žánru ze staré školy, který se zdá být ve filmových sálech poněkud na ústupu.

Kevin Costner na filmovém festivalu v CannesVideo: Reuters

Článek

Kevin Costner byl desetiminutovými ovacemi za svůj nejnovější film dojatý. „Je mi líto, že jste museli tak dlouho tleskat,“ vtipkoval přímo v sále, kde na něj čekali natěšení diváci.

„Je to zvláštní práce být filmařem a jsem moc rád, že jsem ji našel. A není místa na světě jako Cannes. Snil jsem o tom, se vrátit! Nikdy na to nezapomenu a moje děti také ne,“ dodal tvůrce, který vstoupil do festivalového paláce obklopený svými pěti dětmi ve věku od 15 do 40 let.

Co dělat na festivalu v Cannes, když nemáte akreditaci

Film

Film o dobývání amerického západu Costner režíroval, koprodukoval a také si v něm zahrál po boku Sienny Millerové. Další části ságy, která byla natočena výhradně v amerických exteriérech, budou postupně představeny během několika měsíců.

Rozsáhlá sága naplánovaná ve čtyřech pokračováních měla filmaři – podle jeho vlastních slov – zajistit dostatek prostoru, aby upřesnil a také vyvrátil mýtus o založení Ameriky.

Foto: Štěpánka Strouhalová, Novinky

Kevin Costner v Cannes

Nekompromisní Costner ukazuje portrét země, která se rodí uprostřed nepřátelské přírody v údolí San Pedro, kde se navzdory vyprahlé krajině i nepřátelským Apačům usazují stále noví a noví osadníci. Do Wyomingu přichází i osamělý kovboj, aby ochránil mladou vdovu a její dítě.

Jsme si podobní

„Lidé, kteří přišli většinou z Evropy, dorazili na nový kontinent, který vůbec neznali a kde žili indiáni a devět milionů buvolů. Riskovali absolutně vše, neměli co ztratit, jen holé životy, anebo mohli „jen“ uspět. Indiánské kmeny, v tomto případě Apači, se této expanzi bránili, byli odhodláni za svou zemi zemřít. V tom je skryté zásadní trauma země, která zničila na 400 kultur, aby vytvořila svou vlastní, která neexistovala ještě před 200 lety,“ uvedl Costner na tiskové konferenci.

„V této americké epopeji jsem chtěl ukázat, do jaké míry jsou si lidé uvnitř hluboce podobní, i když se navzájem ničí,“ přiblížil dále. „Indiáni stejně jako osadníci milují své děti, své ženy, mají svůj smysl pro humor. Chtěl jsem tohle všechno ukázat, stejně jako to, že jsme národ, který mnoho věcí násilně urovnal zbraněmi,“ pokračoval.

Costner se novým snímkem vrací k tomu, co u něj fungovalo. Už od filmu Tanec s vlky se pro něj western stal prostředkem pro vyjádření názoru na demokracii a životní podmínky v Americe.

Hollywood ho odmítl

K jeho novému filmu, jenž v Cannes uvedl, ale vedla dlouhá cesta. Od westernu Krajina střelců před dvaceti jedna lety nenatočil žádný film.

„Ve skutečnosti jsem na scénáři Horizontu začal pracovat už v roce 1998. Myslel jsem si, že bych ho mohl natočit v roce 2003, ale hollywoodská studia ho nechtěla. Bylo to pro mě zklamání, protože Open Range měl komerční úspěch. Řekl jsem si: ‚Když můj film nechcete, udělám rovnou čtyři‘,“ řekl novinářům mimo jiné na tiskové konferenci.

Dosud byly natočeny dva díly ságy a Costner do nich investoval již více než 50 milionů dolarů (1,1 mld. Kč) z vlastní kapsy. „Je to cena mé svobody, mé integrity, mé vášně pro historii Ameriky. To vše uvidíte v šestihodinovém dokumentárním seriálu, který vše zaznamená,“ slíbil filmař, který z Cannes odjede rovnou do Utahu, kde již 6. června začne další natáčení.

Festival v Cannes přináší puzzle překvapivých stylů a příběhů

Film

Cannes 2024: Šílený návrat Velkého kmotra

Film

Výběr článků

Načítám