Hlavní obsah

Filmem Havel startuje 46. ročník Letní filmové školy

Právo, Věra Míšková

Bez Letní filmové školy v Uherském Hradišti si po téměř půlstoletí jejího trvání neumí řada filmových fajnšmekrů prázdniny ani představit. Naštěstí pro ně se i v letošní složité době, kdy se situace související s koronavirovými opatřeními nepředvídatelně mění, organizátorům populární Filmovky podařilo 46. ročník uspořádat.

Foto: Bontonfilm

Aňa Geislerová jako Olga Havlová v zahajovacím filmu 46. LFŠ.

Článek

„Filmovka je letos z pandemických důvodů kratší, ale s přípravou bylo dvakrát tolik starostí, protože podle měnících se opatření se měnil i program. Bylo to hodně napínavé, ale stálo nám to za to a na všechny návštěvníky se moc těšíme,“ řekla Právu programová ředitelka Iva Hejlíčková.

Festival zahájí v pátek film scenáristy a režiséra Slávka Horáka Havel, který je inspirovaný disidentskými léty pozdějšího prezidenta. Závěrečný večer bude patřit světové premiéře poválečného dramatu režiséra Bohdana Slámy Krajina ve stínu, které vstoupí do kinodistribuce 10. září.

„Jsme rádi, že festival uzavřeme právě tímto snímkem. Jednak proto, že jde o výsostně filmové, obrazově podmanivé dílo, a za druhé proto, že přináší téma, jehož platnost dalece přesahuje dobový kontext,” sdělila Hejlíčková. V předpremiéře bude v Uherském Hradišti uveden také nový film režisérky Miry Fornay Žáby bez jazyka.

Foto: Bontonfilm

Film Krajina ve stínu

Letošním hlavním festivalovým hostem bude životní spolupracovnice Andrzeje Wajdy Krystyna Zachwatowicz-Wajdová, která převezme ocenění za celoživotní přínos kinematografii, které bude věnováno zároveň i Wajdovi.

Přijede i slavná německá herečka Hanna Schygullová, spisovatel a scenárista Vladimír Körner či americko-izraelský spisovatel, novinář a dramatik Tuvia Tenenbom, o němž se říká, že je „vtipný jako Borat, chytrý jako Woody Allen a neodbytný jako Michael Moore.“

Historický blok bude zpestřen hnutím Free Cinema. „Když v únoru 1956 promítl National Film Theatre v Londýně první program Free Cinema, bylo to pro diváky zjevení. Lindsay Anderson, Karel Reisz či Tony Richardson nabídli publiku nové uvažování o filmu, nová témata, nové postupy. Zárodek britské nové vlny byl na světě,” říká Hejlíčková k sekci, zaměřené na tvůrce, kteří v britském filmu způsobili revoluci.

Letní filmovou školu každoročně dotváří rozsáhlý doprovodný program. Do Uherského Hradiště dorazí Divadlo NaHraně s inscenací Brutál, Simona Babčáková s improvizačním kolektivem No ah! anebo Divadlo Kampa s inscenací Edith Piaf: Dnes nechci spát sama. Proběhnou i koncerty.

Související témata:

Výběr článků

Načítám