Hlavní obsah

Film o Gagarinovi budí v Rusech hrdost i posměch

Raketové motory začínají chrlit plameny a dým, zatímco Jurij Gagarin v oranžové kombinéze s úsměvem říká své slavné „Jedem!”. Scéna z roku 1961 se vrací na plátna ruských kin v prvním životopisném filmu o prvním člověku ve vesmíru, natočeném za státní peníze ve vlasteneckém duchu. Tržby za prvních deset dnů promítání však podle agentury AFP nekryjí ani desetinu výrobních nákladů.

Foto: Právo

Jurij Gagarin

Článek

Snímek „Gagarin, první člověk ve vesmíru” pojednává o dětství a mládí budoucí legendy přes výcvik v Hvězdném městečku až k letu do historie a okolo Země v trvání 108 minut. Končí ale návratem na Zemi a vyhýbá se všem zmínkám o dalším kosmonautově životě. Zejména pomíjí Gagarinovu smrt v troskách cvičné stíhačky MiG za dodnes neobjasněných okolností; zřejmě šlo o banální chybu pilotáže.

Jakkoli se kosmonautova obří socha z titanu stále leskne na moskevské Leninově třídě jako ztělesnění posvátného idolu vypěstovaného sovětskou propagandou, Gagarin se až dosud nestal filmovým hrdinou. Až teď, kdy při pátrání po hrdinech pro postsovětské Rusko úřady povzbuzují natáčení nových vlasteneckých snímků.

Kritika film přijala chladně. Filmaři prý vykreslili obrázek příliš dokonalého hrdiny, než aby mohl být věrohodný. Hlavně se nezdá, že Gagarin je zobrazen jako dokonalý manžel, který buď kupuje kytici pro ženu, anebo dceři mění plenky.

Režisér Pavel Parchomenko podle televize Dožď „natočil retro snímek jako podle článku z Pravdy”, novin sovětských komunistů. Ani archivní záběry skutečného Gagarina - pyšného na úspěch - na konci filmu příliš neladí s portrétem ukázkového hrdiny.

Vdova a obě dcery - starší Jelenu jmenoval Putin v roce 2001 na 40. výročí letu ředitelkou muzea Kremlu - natočení tohoto snímku podpořily. Dříve bránily plánům na hudební komedii a autory jednoho akčního filmu přiměly vystříhat všechny zmínky o hvězdném hrdinovi.

„Gagarinova rodina byla zprvu podezíravá,” připustil producent Oleg Kapanec během promítání snímku v Moskvě. Nakonec však souhlasu dosáhl. Film oživující slávu kosmonautiky vřele uvítali šéfové ruské kosmické agentury Roskosmos, jejíž pověst naposledy pošramotila série neúspěchů. „Nádhera. Dokážeme dělat nejen rakety, ale i filmy,” rozplýval se Alexej Krasnov, který má v Roskosmosu na starosti pilotované lety.

Putin slíbil miliardy na filmy

V Rusku se točí i další filmy o hrdinech sovětské éry. Snímek „Legenda číslo 17” o hokejistovi Valeriji Charlamovovi, jehož natočení rovněž zaplatil stát, se stal hitem a utržil 920 miliónů rublů (přes půl miliardy korun), zdaleka nejvíce mezi ruskými filmy za posledních pět let.

Jiné vlastenecké filmy až tak úspěšné nebyly a někteří kritici pochybují, že „Gagarin” zaplatí náklady, v přepočtu okolo 200 miliónů korun. Za deset dnů po uvedení utržil asi 19 miliónů korun.

Prezident Vladimir Putin minulý měsíc slíbil filmařům pro letošek 6,6 miliardy rublů (asi čtyři miliardy korun). Ale také pokáral režiséry za znechucování diváků, a to včetně Nikity Michalkova, jehož poslední historické velkofilmy propadly. Podíl domácích snímků na tržbách ruských kin nepřekračuje 15 procent.

Související témata:

Výběr článků

Načítám