Článek
Letošní, již třetí ročník s podtitulem Virtuální tělo společnosti se zaměří na zkoumání toho, jak digitální vrstva života ovlivňuje fungování komunit v lokálním i globálním měřítku. Odstartuje ve čtvrtek 13. července v pražském domě U Kamenného zvonu, a to výstavou VestAndPage: Futura spagyrica.
„Zajímají nás otázky na budoucnost společnosti, jejíž sdílená neuronová tkáň, kolektivní paměť i smyslová zkušenost zažívají dynamický rozvoj. Jak moc se digitální komunity odlišují od těch fyzických? Jak se vzájemně prostupují? A co toto prolínání způsobuje se světem? Jaké jsou důsledky narůstající výměny, replikace a modifikace informací v rámci digitální transformace společnosti? Zajímá nás vliv rozvoje virtuálních komunit na politickou, sociální a kulturní dynamiku globálních i lokálních společenství a na jejich psychiku,“ uvádí kurátorky festivalu Jitka Hlaváčková a Elis Unique.
V rámci letošní otevřené výzvy se přihlásilo přes 420 umělců z 59 zemí. Mezi zúčastněnými umělci jsou mimo jiné: VestAndPage, Armando Rotondi a Guy Bar-Amotz, Sharona Florsheim, Marie Tučková, Tereza Kerle, Markéta Kinterová, Michal Kindernay, Anneliek Nieuwland, Mothers Artlovers, Martina Chudá, Yasmin Goldshani, Shadi Harouni, Karíma Al-Mukhtarová.
Diváci si budou moci prohlédnout díla v dochozí vzdálenosti na třech hlavních trasách, například na těchto místech: piazzetta Národního divadla; dům U Kamenného zvonu, GHMP; náplavka Hořejší nábřeží a kobka 17; (A)VOID Gallery na Rašínově nábřeží; Veletržní palác, NGP; galerie Skautského institutu; Kampus Hybernská; divadlo X10; OC Quadrio a další.
Festival je pokračováním dvacetileté historie projektu Prague Biennale. Jako samostatný formát však vznikl v roce 2021 jako reakce na pandemická omezení.