Článek
V pořadí 21. ročník se nese ve znamení vepře i Ztrát a nálezů, což je motto letošního festivalu. Zaměří se na uskupení, která se rozpadla, rozštěpila či inovovala, aby pak pokračovala. Nabídne projekty Divadla D´EPOG a nového Masakru Elsinor, skupiny Depresivní děti touží po penězích i Sektoru pro hosty.
„Premiérově uvedeme i dvě bytová divadla, určená pouhým třiceti divákům, pouliční projekt před Národním divadlem a dvě inscenace v kavárně - a oslavíme tak 90. výročí úmrtí Franze Kafky,“ uvedla dramaturgyně Lenka Dombrovská.
Pražská část festivalu uvede osm premiér. „Mezi vrcholy budou dva projekty inspirované literárními díly,“ říká ředitel festivalu Jakub Matějka. Tři básnické sbírky Pavla Zajíčka tvoří půdorys inscenace Pustina, která bude v režii Miroslava Bambuška uvedena 6. října ve Studiu Hrdinů. Dílem Markýze de Sade se inspiroval režisér Jakub Čermák, který se souborem Depresivní děti touží po penězích uvede o den později v novém prostoru Venuše ve Švehlovce ve Slavíkově ulici projekt 120 dnů Sodomy. Next wave připomene i desetiletou činnost taneční skupiny NANOHACH a představí jejich bilanční inscenaci Move On. Tradiční Pocty festivalu za alternativní umění budou předány 3. října v Divadle Na zábradlí.
Jako prolog festivalu bude ve spolupráci s festivalem Divadelní Nitra 27. září v komunikačním prostoru Školská uveden auditivně-performativní projekt Rádio Bolehlav: Na čo umenie?, který lze sledovat na vlnách internetového rádia nebo aktivně přímo ve studiu. Rádio Bolehlav komplexně a fundovaně zodpoví otázku, na co je umění. Ve 22.30 přijde na řadu vrchol večera – Česko-slovenská rozhlasová hra.