Článek
O dramaturgii festivalu se stará Hanzlíkův přítel a kolega z kapel FPB a Už jsme doma Miroslav Wanek.
A snaží se, aby byla pestrá, takže se tu během dvou dnů potká více jak dvacet kapel a hudebníků, žánrově spadajících mezi alternativu, elektroniku, folk, světovou avantgardu i křehké ženské písničkářství.
Hlavním lákadlem a sobotními headlinery budou Už jsme doma v unikátním spojení s Brianem Poolem, tedy polovinou anglické kapely Renaldo and the Loaf, působící na avantgardní scéně již od 70. let.
Naskytne se tak příležitost vidět tohoto skoro osmdesátiletého zpěváka, jak bude interpretovat nejen Wankem aranžované písně své kapely, ale i ty Už jsme doma.
V Mikulově se představí rovněž kapela z Japonska, z čehož se začíná stávat příjemná festivalová tradice. Po Green Milk from Planet Orange, UZU a Ruins Alone to bude letos Plastic Dogs, avantgardní formace saxofonistky Ono Ryoko.

Vltava
Z domácích jmen určitě budí pozornost písničkář Karel Plíhal, který na festivalech moc nevystupuje, o to víc si pořadatelé jeho návštěvy cení. V synagoze vystoupí herečka a zpěvačka Zhilee, vlastním jménem Julie Goetzová. Viola, looper a hlas nepředstavují v jejím pojetí přitom jen efektní vrstvení smyček.
Její skladby jsou příběhy plné emocí, v nichž se prolétají jazyky a naléhavost se v nich snoubí s intimitou. Podobně vtahující zážitek by mohl přinést i koncert česko-polské písničkářky Beaty Bocek s jejími písněmi o vzpomínkách, dětství, cestách i snech, tvořených pomocí loopstationu.
Od šansonů k punku
V nové sestavě se tu představí skupina Terrible 2s. Jedna z nejikoničtějších kapel slovenské alternativní scény, sdružená kolem zpěvačky a textařky Lucie Piussi, jež s Agnes Loveckou po rozpadu skupiny Živé kvety vytvořila nové autorské duo.
Téměř výlučně dámská je i skupina Zuby nehty s jejich hravou i bolestnou poetikou, typickými vícehlasy, dechy a slovními hříčkami v textech. Ty obsahují i pestré skladby skupiny Vltava. Svůj prostor tu dostane i další z vodních toků a to setsakra divoký. Parta ze západních Čech Povodí Ohře míchá punkové ingredience do šansonové nálady minimalismu a emotivnost střídá se zvukovou brutalitou.

Plastic Dogs KIRAKIRA
Z dalších zavedených jmen alternativní scény se tu objeví třebíčští Fru Fru nebo futuristicky punk-jazzová kapela První hoře, která letos vydala sedmé řadové album Achtung, Sultan!.
OTK je pražská kapela, hrající směs alternativy, syrového rocku a noisu. Zvuk skupiny Oswaldovi lze popsat jako psychedelický rock s kořeny v americkém blues 30. let.
Z nedalekého Brna sem zavítají Hrozně. Muzika proplouvající mnoha zákrutami alternativního rocku, ovlivněna minimalismem, folkem, indie, funky a mnoha dalšími vlivy. Instrumentální drum’n’bass’n’bass’n’bass očekávejte od další kapely z jihomoravské metropole N00100000!
Helmutovu stříkačku založil v roce 1986 brněnský gymnazista Robert Staniczek. Její chytlavá hudba je ovlivněna kytarovým rockem a novou vlnou a důležité místo v tvorbě této party mají ironické a melancholické texty, tvořící komponované celky, propojené postavami Helmuta a jeho ženy Hildy.
Koncerty doplní sobotní projekce filmu z roku 2022 Renaldo and the Loaf - 23rd Century Giants, který podrobně mapuje historii této kapely. O den později se pak v městském kině objeví v předpremiéře i dokument Marka Najbrta tata_bojs.doc. V rámci doprovodného programu bude možné zhlédnout hned dvě výstavy fotografií Karla Šustera, slam poetry nebo divadlo pro děti.