Článek
Nejlepšími herci jsou Chorvat Zlatko Burić, který hrál v Trojúhelníku smutku, a Vicky Kriepsová z Lucemburska, jež ve filmu Korzet ztvárnila Alžbětu Bavorskou zvanou Sisi.
Nejlepší komedií je podle akademie španělský snímek Dobrý šéf, který natočil Fernando León de Aranoa. Cenu pro nejlepší animovaný film si z Reykjavíku odváží francouzský režisér Alain Ughetto za snímek Interdit aux chiens et aux Italiens (Psům a Italům vstup zakázán).
"I've tried for so many years, it's nice to have it now! The fabulous group of Triangle of Sadness gave me so much power. I'd like to thank all my friends that I started playing theatre with in Yugoslavia, I believe in collective work!" Zlatko Burić #europeanfilmawards pic.twitter.com/OHZ9IFTqGZ
— European Film Academy (@EuroFilmAcademy) December 10, 2022
Cenu za krátký film získal francouzsko-slovinský animovaný dokument Babiččin sexuální život. Snímek Milý tati česko-vietnamské režisérky Diany Cam Van Nguyen neuspěl.
Cenu FIPRESCI za objev roku má film Tělíčko o mladé Agatě, která v roce 1900 přijde při porodu o dítě, a o tom, co následuje. V této kategorii neuspěl snímek 107 matek režiséra Petra Kerekese, jenž byl natočen v česko-slovensko-ukrajinské koprodukci a vypráví o osudech obyvatelek ženské věznice v ukrajinské Oděse.
Choďte do kina na dobré filmy
Slavnostní večer dal prostor i dění na Ukrajině, která čelí ruské invazi. Pětice ukrajinských producentů prostřednictvím krátkých videí vyzvala lidi, aby dál chodili do kin na dobré filmy a podporovali Ukrajinu. Jejich příspěvek sklidil v sále dlouhé a hlasité ovace. Svou cenu věnovali ukrajinskému filmovému archivu v Kyjevě. Jeden host v sále se po jejich projevu zvedl s ukrajinskou vlajkou, na níž byla napsaná výzva k propuštění ukrajinského lidskoprávního aktivisty a novináře Maksyma Butkevyče.
K divákům v sále promluvila prostřednictvím videa i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Její evropská koncepce ochrany klimatu European Green Deal získala cenu filmové akademie za udržitelnost.
Ruben Östlund: Věřím, že bohatí lidé jsou milí
Evropské filmové ceny patří mezi nejprestižnější ocenění v oboru. Přibližně 4400 členů Filmové akademie mohlo hlasovat o vítězích v několika kategoriích, podobně jako při předávání Oscarů v USA.
Loni se na cenách EFA stal filmem roku snímek Quo vadis, Aida? bosenské režisérky Jasmily Žbaničové, který vypráví o masakru ve Srebrenici z roku 1995.