Článek
Přivezly ji dvě významné evropské kapely, které ji spoluvytvářejí. Electro swing je styl z poloviny devadesátých let, kdy hudebníci ze Spojených států a Evropy už řadu let mixovali různé styly do jednoho tvaru a hledali nové výrazové formy. Tehdy spojili swing třicátých a čtyřicátých let s aktuálními housem, electronic dance music a hip-hopem. Výsledek byl fascinující a nadšení hudebníci styl nazvaný electro swing dále prohlubovali.
Na Sázavafest jej aktuálně přijela prezentovat skupina Bart & Baker. Tyto dva Francouze podpořila skvělá rakouská zpěvačka MisSiss, jejíž znělý hlas vhodně doplňoval hudební inženýrství obou tvůrců.
Živější a stylově výraznější byli Klischée ze švýcarského Bernu. Vrství na sebe hudební motivy a nápady, krášlí je například výraznými rytmickými sekcemi a oba zpěváci jsou současně tanečníky. Však se také před vstupem na pódium v zákulisí rozhýbávali tak vydatně, že při jedné taneční kreaci William Bejedi kolegyni Marenu Whitcherovou málem nezachytil, když mu obkročmo skočila na krk.
Před pár týdny vydali Klischée první album Touché a z něho především ve Světlé nad Sázavou hráli. Byli uvěřitelní, přesvědčiví, veselí a na škodu byly jen občasné hlasové nedotaženosti ze strany zpěváků.
Česká vlna
Letošní Sázavafest je nicméně postaven především na českých skupinách. V sobotu programu dominovala například Mňága a Žďorp. Slavila narozeniny svého saxofonisty Jiřího Tibitanzla a radostí z té události bezpečně „nakazila“ diváky, aniž by jim to jakkoli důrazně kladla na srdce. Představila i tři skladby, které budou na její nové desce Made In China, jež vyjde nejspíš v říjnu a vznikla během nedávného pobytu kapely v Číně.
Chinaski zahráli podstatnou část svých hitů a opětovně potvrdili, že v aktuální sestavě mají životní formu, která se zdravě snoubí s muzikantským nadhledem a povzbuzujícím vědomím, že jejich písničky promlouvají k posluchačům několika generací.
Monkey Business podali tradičně strhující výkon. Jako hosta si pozvali písničkáře Wabiho Daňka, se kterým zahráli dvě jeho skladby. Poctivé penzum práce odvedl i Adam Mišík, jenž oslovil teenagerské publikum a zpíval především písničky ze svého nedávno vydaného alba Parfém.
A Banquet se loučili
Trochu smutno bylo při pátečním koncertu kapely A Banquet. Minulý týden oznámila, že ji o víkendu čekají poslední dva koncerty. Ten druhý se odehraje dnes na kolínském festivalu Natruc, ten první proběhl v pátek na Sázavafestu.
Tonya Graves se představila jako sólistka a před koncertem Novinkám.cz prozradila, že po třech letech připravuje své druhé sólové album, které by mohlo vyjít ještě v letošním roce. Srbsko-evropská skupina Mr. Žarko přinesla na Sázavafest balkánskou dechovku a další prvky world music. Roztančila diváky a zdůraznila, že žánrová pestrost je festivalu, který se již čtrnáct let koná u řeky Sázavy, vlastní.
Na třetím pódiu ve stanu proběhl pořad Na stojáka s Lukášem Pavláskem a vystoupili na něm umělci, kteří hráli častokrát pouze akusticky či splňují kritéria klubových projektů. Nadchl například Circus Ponorka, skupina jediného člena, v níž Honza Ponocný na sebe vrství hudební zvuky i celé pasáže a přímo na pódiu vytváří píseň, která v konečném důsledku vyznívá tak, jako by ji hrála kompletní kapela.
Sázavafest pokračuje v sobotu až do pozdní noci. Hlavní hvězdou programu budou Lucie Bílá, Support Lesbiens, Wohnout, Dan Bárta & Illustratosphere, Ondřej Havelka & His Melody Makers Xindl X a další.