Článek
Letošní ročník bude poctou nejen Antonínu Dvořákovi, ale i Johannesu Brahmsovi, od jehož narození uplyne v květnu sto devadesát let.
„Brahms byl jednou z nejvýznamnějších osobností, která Dvořáka lidsky a umělecky ovlivnila. Byl mu nejen inspirací, ale nezištně mu pomohl ke světové proslulosti. U příležitosti výročí Brahmsova narození se oba skladatelé na festivalu symbolicky setkají v míře větší než obvyklé,“ uvedl na tiskové konferenci ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.
Na festivalu zazní všechny Brahmsovy instrumentální koncerty, Německé requiem, První symfonie i další jeho skladby, a to v provedení hvězdných světových i domácích sólistů i těles.
V programové řadě Světové orchestry se představí Vídeňští filharmonikové pod taktovkou Jakuba Hrůši, Izraelská filharmonie se svým hudebním ředitelem Lahavem Shanim a Tonhalle Zürich s dirigentem Paavem Järvim.
Rezidenčním orchestrem zůstává i letos Česká filharmonie, v jejímž čele se vystřídají dirigenti Sakari Oramo, Tomáš Netopil a sir András Schiff, který se představí i jako klavírista. Z dalších významných sólistů se posluchači mohou těšit i na klavíristu Borise Giltburga, houslistu Gila Shahama, klarinetistku Sharon Kam i nastupující hvězdu violoncellového nebe Anastasiu Kobekinu.
Prostor pro mladé
Prostor dostanou i mladí interpreti v soutěži Concertino Praga, při vystoupení stipendistů Akademie komorní hudby s uměleckým vedoucím Tomášem Jamníkem či formou mistrovských kurzů, jež povedou Gil Shaham, Pablo Ferrández a Sarah Willis.
Druhým rokem bude pokračovat projekt uvedení všech Dvořákových smyčcových kvartetů, a to pod dohledem členů Pavel Haas Quartetu v roli kurátora Komorní řady. Posluchači se mohou těšit i na další koncerty, mimo jiné na Bořislavce a nově i v Betlémské kapli v Praze.