Hlavní obsah

Drátky se napojovaly na Malichovo ,,já“

Pardubice

O prvním listopadovém víkendu zahajuje Gočárova galerie v Automatických mlýnech v Pardubicích několik výstav. Tou ústřední je poctou světově uznávanému českému umělci, rodáku z nedalekých Holic, Karlu Malichovi. Před pár dny uplynulo 100 let od jeho narození.

Foto: Štěpán Bartoš

Karel Malich na jedné z svých předchozích výstav v Pardubicích

Článek

Expozice představuje jeho zásadní díla z období po roce 1970, kdy Malich začal intuitivně formovat své význačné drátěné plastiky. Soustředil se na tvorbu, ve které by nejlépe vyjádřil obrovskou a neviditelnou energii, světlo, proudění vzduchu a vztahy, které přesahují běžné lidské vidění. Vedle prostorových objektů jsou zde k vidění pastelové kresby, které procházejí autorovou životní tvorbou.

Foto: Stanislava Králová, Právo

Malichovy drátěné plastiky jsou k vidění v Gočárově galerii v Pardubicích.

„Návštěvníci se mohou těšit na monumentální drátěné modely. Tím stěžejním pro naši výstavu je plastika Já a ten, jehož potkávám (1976–1980). A v ní postava neznámého poutníka, která se napojuje na Malichovo „já“ skrze časové a prostorové linie a energie označující hloubku prostoru a minulosti,“ řekla spolukurátorka výstavy Aneta Kopecká.

Foto: Stanislava Králová, Právo

Karel Malich: Já a ten, jehož potkávám

Pořádkumilovný Malich neměl rád práci s hlínou a sádrou, jako prostředek k vyjádření zvolil proto dráty jako čistý produkt. „Drátěné objekty, vycházející z barevných pastelů, koloroval, efektivně si s nimi hrál. Svazování drátků je jeho vlastní ruční práce,“ dodala kurátorka Eliška Jedličková.

Foto: Stanislava Králová, Právo

Karel Malich: Já a ten, jehož potkávám

Malich je extrémně ceněn mezi sběrateli. „Kdyby se ještě objevil nějaký neznámý drátěný model, jeho hodnota přesáhne deset milionů korun,“ podotkla Kopecká.

Výstava potrvá do devátého února 2025.

RECENZE: Malichova lekce analytické geometrie

Kultura
Související témata:
Karel Malich

Výběr článků

Načítám