Článek
A protože při sestavování rozpočtu na příští rok neprošel návrh navýšit částku na pobídky z 500 na 800 miliónů korun, vyvstaly obavy, aby zahraničních štábů v Česku neubylo.
I letos sice bylo oněch 300 miliónů navýšeno až v průběhu roku a ministr financí Andrej Babiš stejnou variantu nevyloučil, přesto je dobré připomenout, jaký přínos pobídky mají.
Česku konkuruje Maďarsko
Říká se jim také vratky: z peněz, které zahraniční štáby v Česku prokazatelně utratí, se jim po konečném vyúčtování může 20 procent vrátit. Proto se i producenti Unlocked rozhodli točit u nás a nikoli v Londýně, kde se děj špionážního thrilleru odehrává, a utratili tu za služby, nájmy a výplaty na 120 miliónů.
Nebyli jediní, pobídky letos přilákaly zahraniční investice za šest miliard korun. Například britská televize BBC, která stojí za výrobou seriálu Tři mušketýři, točila první a druhou řadu i v českých ateliérech a exteriérech.
Doufejme, že jí pobídky umožní se napřesrok vrátit, čísla hovoří jasně: finanční přínos natáčení činil 61 miliónů korun, nefilmové služby a pronájmy 95 miliónů korun, útrata za pronájem 57 lokací (Zvíkov, Točník, zámek Kroměříž, Doksany) skoro devět miliónů, dva tisíce tuzemských dodavatelů (catering, výroba rekvizit, kostýmů, doprava, ostraha, ubytování, bankovní, právní, zdravotní služby atd.), 130 členů štábu a tři tisíce komparzistů.
Pobídky v současnosti poskytuje i dalších 14 evropských zemí, naším největším konkurentem je Maďarsko.