Článek
Česká kinematografie má v Německu mimořádně dobrý zvuk a němečtí diváci na českých filmech oceňují údajně typický český jemný humor a prolínání tragiky s komičností. Tak vyznívaly v zimě recenze na Vratné lahve a nejinak je tomu i v případě posledního filmu režiséra, od něhož němečtí pamětníci znají například oscarový snímek Ostře sledované vlaky.
Nejnovější filmovou adaptaci jedné z knih Bohumila Hrabala uvedl například deník Süddeutsche Zeitung jako "šťavnatou a svobodomyslnou" tragikomedii z "mistrovské ruky Jiřího Menzela". Agentura DPA dokonce novou Menzelovu komedii označila za hlavní událost filmového léta v Německu.
Nad zfilmováním příběhu antihrdiny Jana Dítěte (Ivan Barnev/Oldřich Kaiser), jenž se vypracuje z pikolíka na milionáře, který skončí v socialistickém vězení, se doslova rozplývá německý filmový portál Kino-Zeit. Oceňuje mimo jiné "neuvěřitelně originální způsob", jímž Menzel nenuceně nechává probleskovat mezi osudy svých hrdinů běh světových dějin.
"S velkou lehkostí, na hony vzdálené zemské tíži nebo křečovitému úsilí o veselí" se prý Menzelovi podařilo ukázat temné stránky českých dějin i to, jak jednoduché může být zobrazení hrůz minulosti. Častým ukazováním celé tragiky a komiky doby v jednom jediném obrazu je podle serveru anglický král "důsledným rozvedením a zjemněním přístupu, k němuž se uchýlil Roberto Benigni ve filmu Život je krásný - aniž "překrucoval" jako italský režisér a herec.
Klenot české kinematografie?
"Šestadvacátý film režiséra Jiřího Menzela je skutečným klenotem české kinematografie, která zrovna netrpí nedostatkem pokladů a objevů, a je vzorovým příkladem toho, že inteligentní zábava, zábavná lekce dějin a zdařilé zfilmování klasika literatury se nemusí nutně vylučovat," konstatoval portál.
Osud antihrdiny hrabalovského příběhu se začíná odvíjet na sinusoidě vrcholů a pádů poté, co se zamiluje do Němky a stoupenkyně Hitlera Lízy, kterou si zahrála už ostřílená třicetiletá herečka Julia Jentschová. Němečtí diváci ji znají například z filmu Sophie Schollová - Poslední dny, v němž excelovala naopak v roli známé bojovnice proti nacismu.
"Humor scénáře a humor Menzela samého mě okamžitě uchvátily a přesvědčily. Je velkolepé, jak se tu přemítá o opravdu hrůzných časech historie, aniž by se přitom smíchem cokoli bagatelizovalo," řekla DPA herečka, která za svou Schollovou získala v roce 2005 Stříbrného medvěda na Berlinale a o rok později byla vyhlášena nejlepší evropskou herečkou.
Na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale byl loni v hlavní soutěži uveden i anglický král, jenž tu získal cenu Mezinárodní federace filmových kritiků (FIPRESCI). V roce 1990 dokonce Menzel v Berlíně získal hlavní cenu, Zlatého medvěda, za svůj trezorový film Skřivánci na niti.