Článek
„Vyvolávací cena tohoto obrazu začíná na částce 9,9 milionu korun plus aukční přirážka. Odhadovaná cena se pohybuje mezi 14 až 18 miliony. Předpokládáme, že má obrovský investiční potenciál a může atakovat i dosavadní aukční rekord,“ myslí si Pavel Urban, sběratel umění a ředitel Galerie USTAR, která online aukci pořádá.
Dosud nejdražší Slavíčkovo dílo prodané v aukci stálo 18 milionů korun. Jeho práce se přitom na trhu s uměním objevují jen sporadicky. Zájem o aktuálně nabízený obraz mají především tuzemští sběratelé, měl by tak zůstat v Česku.
„Slavíčkova díla na trhu vždycky představovala investiční příležitost, jelikož zemřel ve čtyřiceti letech, tak nenamaloval těch významných obrazů tolik. Z převážné většiny jsou v galeriích a už za první republiky byly jeho obrazy velmi ceněné. Zlatá ulička byla v roce 1924 pojištěná na 40 tisíc korun, pro srovnání, v té době například Klimtovy olejomalby stály 25 tisíc korun,“ říká Urban.
Pastel Jana Zrzavého je k vidění poprvé za téměř sto let. Bude se dražit za více než tři miliony
Koupeno továrníkem, zabaveno gestapem
„Tento olej na plátně vytvořený v roce 1906 o rozměrech 74 × 92,5 cm je nejen skvělým příkladem autorova osobitého stylu, ale i zásadním dílem v kontextu českého umění na přelomu 19. a 20. století,“ představuje ho ředitel pražské galerie.
Zajímavá je podle něj i jeho historie. Původně ho vlastnil obchodník s uměním Salvator Kominík, později se dostal do rukou Jindřicha Waldese.
„Byl to známý mecenáš umění, továrník a sběratel. Svou sbírku prakticky založil při vzniku československé republiky a první nákupy činil kolem roku 1918. Mělo to vlastenecký podtext, kupoval díla českých mistrů a stahoval je i ze zahraničí,“ vysvětluje Urban.
V roce 1939 mu však byla jeho obrazárna znárodněna, zabavena gestapem a posléze dlouhé roky deponována a vystavována v pražské Národní galerii. Po roce 1996 se vrátila zpět Waldesovým dědicům. Konkrétně obraz Zlatá ulička mohli lidé vidět nejen v Praze, ale také na výstavách ve Vídni, Moskvě, Varšavě či Šanghaji.
Nejznámější český krajinář
I když je Slavíček nejznámější český krajinář, do jeho tvorby proniklo hojně i hlavní město, v němž se narodil.
„Po umělecké stránce jsou právě ty pražské motivy těmi nejcennějšími díly, které vytvořil,“ dodává ředitel. Samotná Zlatá ulička na Pražském hradě ho zaujala svou historií, barvitostí, atmosférou i lidmi, kteří v ní tehdy žili a se kterými se autor osobně seznámil.
„Každý tah štětcem nese kus Slavíčkova uměleckého génia a jeho osobního vztahu k Praze. Obraz vytvořil až s osobitou citlivostí k atmosféře a barvám, které dokonale vyjadřují kouzlo a historický význam Zlaté uličky,“ hodnotí sběratel.
Celkem bude v nedělní online aukci draženo přes 130 položek, kromě Slavíčka to bude například olej na plátně s názvem Pařížský karneval od Šimona Tavíka či díla Julia Mařáka a Josefa Jíry.