Článek
Sedal se narodil v Bratislavě. Většinu svého života ale spojil s Brnem.
„Jano byl člověk mimořádných talentů, s nimiž úplně neuměl zacházet. Jeho herectví bylo úžasné, bylo strhující. V mnoha divadelních inscenacích hrál hrdiny i proklatce. Vedle toho patřil k nejlepším současným českým básníkům. V posledních letech to měl opravdu těžké, ale byl nesmírně statečný,“ řekl Novinkám jeho přítel, režisér Břetislav Rychlík.
Netajil se tím, že jej odchod Sedala hluboce citově zasáhl. Rychlík podle svých slov nikdy nezapomene na to, jak v roce 1982 přišli do brněnského HaDivadla s tím, že to byly jejich „šťastné hvězdné časy“.
Režisér připomněl, že v době svých sedmdesátých narozenin byl Sedal na ulici brutálně fyzicky napaden a skončil dokonce v kómatu. „Učil se pak chodit, mluvit, číst. Bylo to nesmírně náročné. Od té doby zůstal jakoby uvězněný sám v sobě,“ dodal Rychlík.
Nezapomenutelná je podle něj kromě mnoha divadelních rolí například Sedalova filmová role hajného ve snímku Dědictví neb Kurvahošigutntág (1992).
Kariéra i před kamerou
Vedle divadla se věnoval také hraní před kamerou. Během herecké kariéry ztvárnil desítky spíše menších rolí. Diváci si na něj mohou pamatovat namátkou z projektů Jan Hus (2015), Díky za každé dobré ráno (1994) anebo seriálů Rédl (2018), Bohéma (2017), Svět pod hlavou (2017) …
Před půl hodinou umřel můj celoživotní kamarád Ján Sedal…
Posted by Břetislav Rychlík on Thursday, January 30, 2025
Ján Sedal byl také básník. V roce 2018 mu vyšla kniha SMS básně. „Je znám především jako herec HaDivadla, ale v jemu blízkých kruzích se už léta ví, že také píše básně, které trošku marnotratně rozesílá přátelům prostřednictvím SMS v nejrůznějších denních i nočních hodinách. Ačkoliv to vypadá jako bizarní záležitost, jde o texty vyzrálé a kvalitní,“ uvedl před časem šéfredaktor nakladatelství Větrné mlýny Petr Minařík.