Hlavní obsah

Ypsilonka možná skončí, nový ředitel chce změnu

6:24
6:24

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Ředitelem pražského Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Herci Martin Dejdar, Jan Jiráň, Jiří Lábus, Miroslav Kořínek a Jaroslava Kretschmerová na retrospektivní výstavě připomínající 60leté výročí divadla Ypsilon 18. března 2024 v Praze

Článek

Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.

Tománkova koncepce uvádí, že důvody pro zrušení souboru jsou mimo jiné nízká míra ekonomické soběstačnosti, dlouhodobě nízká návštěvnost či vysoké provozní náklady. Naopak DAMU podle něj čelí nedostatku prostor pro zkoušení a výuku svých studentů. Ředitel plánuje současnou podobu souboru zachovat do konce letošního roku, poté má městská příspěvková organizace zaniknout a divadlo se má stát pracovištěm DAMU.

Studio Ypsilon svého nového ředitele odmítlo komentovat. „Bylo rozhodnuto, že divadlo nebude vydávat žádné prohlášení. Veškerá oficiální prohlášení bude vydávat zřizovatel Studia Ypsilon, tedy hlavní město Praha,“ uvedla mluvčí souboru Kristýna Jičínská.

FOTO: Divadlo Ypsilon slaví 60 let

Kultura

Studio Ypsilon vzniklo v Liberci roku 1963 jako nezávislá experimentální divadelní skupina, kterou založil loni zesnulý Jan Schmid. Tvůrčí metodou je v Ypsilonu od začátku kolektivní improvizace, programově pracuje s řízenou náhodou a neukončeností. Nezbytnou součástí je humor. Od roku 1978 sídlí Studio Ypsilon v Praze. Podle poslední výroční zprávy zveřejněné na webu divadla dalo hlavní město na jeho provoz v roce 2023 zhruba 41 milionů korun.

„Soběstačnost organizace je pod 20 procent a dlouhodobě neplní očekávanou návratnost investic,“ stojí v koncepci nastávajícího ředitele. Ve spolupráci s katedrou DAMU má podle něj po transformaci vzniknout udržitelný model financování z grantů, kulturních fondů a mecenášství. Úprav se mají dočkat i prostory divadla ve Spálené ulici, tak aby vyhovovaly výukovým a experimentálním potřebám divadelní fakulty. Prostor má fungovat mezioborově ve spolupráci s dalšími fakultami AMU a dalšími kulturními institucemi.

Ypsilonka jede dál

Studio Ypsilon dostalo od magistrátu ujištění, že nezanikne, řekla Blanka Pechová, která scénu vede. Připustila změnu právní formy a užší spolupráci s DAMU. Podle Pechové to vyplynulo ze schůzky s ředitelem magistrátního odboru kultury Jiřím Sulženkem a dalšími včetně Karla Tománka. Jednání se konalo v pátek.

„V pátek jsem měla jednání na magistrátu a byla jsem ujištěna, že Ypsilonka pokračuje dál,“ řekla Pechová. „Možná dojde k nějakým změnám právní subjektivity, nicméně to neznamená konec Ypsilonky, jenom administrativní změnu. A nebude to dřív než ke konci roku 2026,“ poznamenala Pechová. Studio podle ní do výběrového řízení vyslalo svého kandidáta, Petra Jančaříka, respektuje ale Tománkovo vítězství.

Kandidáti ve výběrovém řízení byli podle Pechové tři a členové souboru se zatím nemohli seznámit s žádnou koncepcí. Zásadní a velká spolupráce s DAMU, odkud Tománek přijde, by Pechové nevadila, DAMU by pro Ypsilonku byla strategickým partnerem. „Před lety taková spolupráce existovala, bylo tu takzvané studio Studia Ypsilon,“ doplnila Pechová.

Soubor zkouší, 28. ledna ho čeká první premiéra v letošním roce, Silvestr s Jaroslavem Ježkem, jehož předpremiéra se odehrála v prosinci. V únoru se začne zkoušet nová inscenace, pak další. „Jedeme dál, když nebudeme pracovat, opravdu nás zruší,“ dodala Pechová.

Herci mají obavu

„Konkrétně nevíme skoro nic. Ani jsme nevěděli, co v té koncepci pana Tománka je, proto je tady obava, že by se mohlo stát něco špatného. Zatím čekáme na nějaké oficiální prohlášení magistrátu. Rádi bychom se také potkali s panem Tománkem, abychom konečně zjistili, co v té jeho koncepci je,“ řekl herec Petr Vacek.

„Jestli paní Pechová říká, že zrušení nehrozí, tak je to pro nás dobrá zpráva. Lehká obava přetrvává, ale asi to nebude tak zlé, jak jsme si představovali. Ale nějakou konkrétní informaci budeme schopni dodat, až se přesně dozvíme, co se vlastně děje,“ dodal Vacek.

Foto: Petr Horník, Novinky

Herec Petr Vacek

„Přiznejme si, že Ypsilonka v posledních letech nebyla tak na výsluní, jako bývala v minulosti. A to oprávněně vedlo k úvahám, co s tím. Ale teď jsme v situaci, kdy jsme schopni ty špatné výsledky zvrátit. Od září jsme zvedli návštěvnost i další finanční ukazatele, je více premiér. Takže si myslím, že Ypsilonka je schopná života, máme našlápnuto dělat moderní, vtipná a zajímavá představení, aby to nebyla černá díra na peníze,“ řekl Vacek.

Na vývoj situace čeká také herec Jiří Lábus, který v současné době v Ypsilonce hraje v devíti hrách. „Pana Tománka jsem v životě neviděl, vím, že dělá na DAMU a že by chtěl, aby v divadle byla další školní scéna Divadla DISK. Ale jak to dopadne, to nevím,“ sdělil Lábus.

„To výběrové řízení podle všeho, co víme, vyhrál se svým plánem pan Tománek, který má ve druhé větě zrušení Studia Ypsilon. V zadání výběrového řízení je restrukturalizace Studia Ypsilon. Pokud je to takhle, tak mi přijde, že do výběrového řízení neměl být zařazen,“ řekl ve vysílání Radiožurnálu Martin Dejdar.

Ypsilonka pátrá po Fredu Astairovi

Kultura
Související témata:

Výběr článků

Načítám