Hlavní obsah

Tanečník Akram Khan. Jednou za generaci se rodí ten, co vše změní

7:46
7:46

Poslechněte si tento článek

Vyrůstal v Londýně, v bangladéšské rodině. Narážel na rasismus. Škola ho moc nebavila. Prosadil se ale v uměleckých oblastech, v nichž vsadil na tradice původní vlasti svých rodičů. To je Akram Khan (50), tanečník, divadelník a choreograf, který bez nadsázky dobyl svět. Spoluvytvářel mimo jiné podobu zahájení olympiády v Londýně v roce 2012. Před časem spojil svůj talent s českým Cirkem La Putyka.

Akram Khan a Cirk La Putyka, LondýnVideo: Cirk La Putyka

Článek

Nápad oslovit Khana přišel z hlavy principála Rosti Nováka. Stalo se tak na jaře 2023, přes Zoom. Dlouhé roky ho totiž jako divák obdivuje. Po chvilkovém oťukávání Khan s netradičním projektem, který bude mít premiéru v září 2027, souhlasil.

Předtím ale přijel do Prahy, aby na vlastní oči viděl, jak Cirk La Putyka funguje. Od té doby se k nám vrací. Stejně tak vyrážejí umělci z Prahy za ním, do Londýna. Naposledy u nás byl koncem loňského roku, kdy bylo výjimečné představení oznámeno na britském velvyslanectví. Popsal tam mimo jiné to, jak zásadně umění, náhody mění (nejen) jeho život.

Poslouchat byste ho mohli hodiny. Ne nadarmo se o něm říkává, že patří k lidem, kteří se rodí jednou za generaci, aby vše změnili. Jeho cesta začala v dětství. V rodině imigrantů.

Národní divadlo otevírá téma privatizace i života Petra Kellnera. Ani to nedozkoušíte, zní z úst kritiků

Divadlo

Pane Khane, vaše jméno je v oboru pojmem. Proč jste přijal nabídku na spolupráci z Česka?

Vždycky jsem věřil, že jako umělec musíte najít potěšení v nejistotě. Vím, že den, kdy budu ve studiu a budu se opakovat, je dnem, kdy bych měl přestat tvořit. A cirkus mě vždy fascinoval, ale nikdy jsem nenašel ten správný vstupní bod, přestože jsem měl mnoho nabídek na práci na cirkusových projektech.

Poté, co jsem strávil nějaký čas s Rosťou a jeho umělci v Praze, viděl jsem jejich kreativitu, zažil jsem jejich respekt vůči tvůrčímu procesu. A tak jsem se rozhodl, že je čas postavit se další výzvě a ponořit se do cirkusového světa.

Akram Khan

  • Narodil se bangladéšským rodičům, kteří přišli do Londýna počátkem 70. let. Otec tam založil indickou restauraci, matka učila.
  • V deseti letech už vystupoval na veřejnosti v představení The Adventures of Mowgli v produkci londýnské Akademie indického tance. Záhy si ho všiml hledač legendárního divadelního režiséra Petera Brooka. Získal roli v zájezdové inscenaci indického mytologického eposu Mahábhárata. Ve třinácti letech už Khan cestoval po světě.
  • Je držitelem nejprestižnějších ocenění, například dvou cen Laurence Olivier Award nebo Bessie Award.
  • Spolupracoval se zpěvačkou Kylie Minogue, kapelou Florence and the Machine, herečkou Juliette Binoche, choreografy a tanečníky Sidim Larbim Cherkaouim a Israelem Galvánem nebo skladateli Stevem Reichem či Benem Frostem.
  • K vrcholům jeho kariéry patří vytvoření části zahajovacího ceremoniálu olympijských her v Londýně v roce 2012.
  • Spolupracuje se souborem Cirk La Putyka a pražským divadlem Jatka78 na vzniku nového představení. Jde o vůbec první dílo v žánru nového cirkusu, k němuž se přidal.
  • Premiéra je po sérii každoročních workshopů a zkoušek naplánována na září 2027, zároveň se plánuje také možnost vzniku hraného filmu a dokumentu.

Vaše práce je velmi pestrá. Věříte v náhody?

Ano. Mám k tomu jednu historku, čistě osobní. Před mnoha lety jsem vystupoval v Sydney, v tamní opeře s herečkou Juliette Binoche. Bylo to už naše čtvrté představení během krátké doby. Byl jsem po něm hodně unavený, byla zima.

Rozhodl jsem se jet do nedalekého hotelu taxíkem, i když byl ode mě vzdálený tak pětiminutovou procházkou. Jeden přijel, já otevřel dveře a najednou koukám, že do něj usedl pár, který stál za mnou. Byli to asi diváci našeho představení a mysleli si, že jim držím dveře… Bylo to hodně neuctivé. Tak jsem musel čekat na další taxi. A najednou jsem měl pocit, že musím zavolat otci.

To běžně neděláte?

Ne. V momentě, kdy jsem si sedl do toho druhého taxíku, potřeboval jsem ho slyšet. Dodnes nevím proč. Věděl jsem i to, že ho kvůli velkému časovému posunu vzbudím. On telefon přesto zvedl a reagoval: Chceš mluvit s mámou? Pak se hned vyptával, zda nemám nějaký problém, třeba s policií, nebo zda nechci peníze. Na všechno jsem řekl: Ne, je mi dobře, chci tě jen slyšet. Tohle vše vnímal také řidič toho taxíku. A jak jsem záhy zjistil, rozuměl bengálštině. Začal se mě hned vyptávat na další a další podrobnosti z mého života.

Bylo vám to milé?

Vzbudilo to ve mně spíše podezření. Zeptal se totiž úplně přesně na jméno mého otce, což se v naší kultuře takto napřímo nedělá. Navíc ho znal, aniž bych ho já předtím vyslovil. Pak se začal vyptávat na mě. Ukázalo se, že věděl, co dělám, že jsem umělec a že mě lidé znají, že o mně vycházejí články. Má nedůvěra narůstala víc a víc… Začalo mi běžet hlavou: Je od CIA, co se tady děje?

Po několika minutách téhle nejistoty se ale vše změnilo. Ukázalo se, že tenhle taxikář je nejlepší přítel mého táty z dětství. Vyprávěl, jak spolu vyrůstali v jedné malé odlehlé vesnici, jak si můj táta chtěl v Londýně splnit svůj sen o založení restaurace. Proto odjel do Británie, ale také tam studoval.

A věděl také, že má syna, který se proslavil jako tanečník, choreograf. Chtěl se s mým otcem spojit desítky let, hledal ho. Tak jsem znovu zavolal do Británie. V tom taxíku v Sydney se díky náhodě znovu jejich životy propojily.

Druhý telefonát táta přijal už lépe?

Bylo to prvně v mém životě, kdy jsem ho slyšel plakat, štěstím. Tedy nejdřív se mě zeptal, co potřebuju tentokrát…

Poznali se hned?

Ano, ten řidič mě požádal, abych tátovi řekl, že ho dlouho hledá. Sdělil mi také svou přezdívku, kterou ho táta od dětství oslovoval. Oba okamžitě věděli, že se našli. A přesně tohle jsou věci, které vám mění život.

Terry Gilliam: Svoboda být vtipný, smát se všem a všemu teď není povolená

Film

Opakovaně jsem nad vším přemýšlel. Nikdy jsem na nic logického nepřišel. Možná ti lidé, kteří mi vzali první taxík, nebyli ani lidé. Možná to byli andělé, kteří chtěli oba staré známé znovu propojit. Kdyby mi ten taxík nevzali, dva dávní přátelé by se asi už nikdy nesetkali. Tohle vše, co se nám děje, musíme vnímat.

Spolupráce s Cirkem La Putyka do této vaší filozofie asi zapadá, že?

Spolupráce si vybírám velmi pečlivě. Nakonec ovšem rozhodují mé pocity. Tady přitom nemám/e společné ani zvyky, ani jazyk, přesto jsem věděl, že do toho půjdu. Proč? Cítil jsem to tak. Že jsem se rozhodl správně, mi potvrzuje setkání s Rosťou a jeho lidmi. Milují vyprávění příběhů.

Na druhou stranu nikdo z nás nedokáže odpovědět na otázku: Jaké právě zrovna tohle bude? Každé ráno začínáte v něčem znovu a znovu. A jak jsem říkal, tohle je můj první projekt s cirkusem.

Jsem ale zároveň přesvědčený, že se věci nedějí jen tak. Věřím v to, že existuje jakési hluboké spojení mezi tím, co bylo a bude. I když naše civilizace se často tváří, že to tak není. Umění umí být napřed, je citlivé.

A s Cirkem La Putyka vnímám, jak čas pádí. Ty dva roky do premiéry utečou velmi rychle, protože když něco milujete a jste dostatečně zvědaví, bude vám to připadat jako vteřina. Naopak když se vám něco nelíbí, vše se vleče. Znám to třeba ze školy, kde jsem se jako dítě dost nudil. Nechápal jsem pokyny učitelů typu čtěte stránku 22, 23. Vždycky jsem se ptal, proč to mám dělat.

Název představení dán zatím není. Jeho podoba také ne. Mýlím se?

Přestavení teprve vzniká. Ale to, co během jeho příprav zažívám/e, je výjimečné. Nejlepší, jak popsat to, co děláme, je nemuset to popisovat.

(Pro Cirk La Putyka a Jatka78 je chystané představení nejambicióznějším projektem, je do něj zapojeno téměř padesát lidí. Vedle Prahy a Londýna se mají umělci setkat také ve Splitu. Vše by měl zmapovat také dokument, který se během příprav natáčí.)

RECENZE: Patnáct let v jednom Okamžiku

Divadlo

RECENZE: Revue z kufříku Franze Kafky

Kultura
Související témata:
Akram Khan (tanečník)

Výběr článků

Načítám