Hlavní obsah

Férový, rovný chlap. Rodina, přátelé a veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem

4:07
4:07

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

V historické budově Národního divadla (ND) v Praze ve středu proběhlo poslední rozloučení s jednou z hereckých legend, Aloisem Švehlíkem. Oblíbený umělec zemřel 2. dubna. Veřejnost měla možnost vstoupit do divadla od 10:30 a položit květiny na jeviště. Samotný obřad pak začal v 11 hodin a skončil krátce před polednem.

Poslední rozloučení s Aloisem ŠvehlíkemVideo: Novinky

Článek

Rozloučení zahájil ředitel ND Jan Burian. „Je nám smutno s vámi. I proto, že z našeho života odešel skvělý chlap, který si dokázal vybudovat skvělou kariéru i rodinu,“ uvedl směrem k pozůstalé rodině, který seděla v předních řadách hlediště.

Připomněl, že Alois Švehlík v ND pracoval 35 let a úspěšně hostoval i jinde: „Jeho kariéra byla neuvěřitelná.“

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Poslední rozloučení s hercem Aloisem Švehlíkem 16. dubna 2025 v Národním divadle. Na snímku Jan Burian

Následně vypočítal, s kolika výraznými rolemi a scénami spojil Švehlík svou kariéru. Burian shrnul, že jde jen o prostý výčet těch nejdůležitějších. Zmínil také to, že osm let učil na pražské DAMU. „Neměl rád vyspekulované herectví,“ podotkl s tím, že Alois Švehlík se nikdy nechtěl stát vzorem, ale svůj život prošel férově, s láskou a s otevřeností.

Po projevu následoval sestřih nejvýznačnějších rolí, které Švehlík ztvárnil. Plátno, na které byl záznam promítaný, bylo umístěno za rakví, tedy nad jevištěm.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Poslední rozloučení s hercem Aloisem Švehlíkem 16. dubna 2025 v Národním divadle. Na snímku Stanislav Majer

Poslední sbohem mu poté dal hudebně také jeho kolega, muzikant Igor Orozovič. „Lojza byl rovný, férový chlap, který dokázal sdělovat i nepříjemné věci,“ zmínil. Doplnil, že skladba zhudebnila jednu báseň z opuštěného kostelíku v Orlických horách. Verše Jana Píši visí v místech, kde kdysi stál oltář.

Druhým člověkem, který pronesl na smutečním obřadu v ND projev, byla herečka Pavla Beretová.

„Nebyl člověk, který si potrpěl na oficiality. Lojza byl opravdový člověk, který miloval opravdové věci,“ charakterizovala svého pedagoga, který ji na DAMU kdysi učil. „Měl rád parťáky, neřešil, kolik jim je,“ pokračovala s tím, že byl vedle výjimečného člověka také skvělý herec.

„Uměl stát rovně. A zároveň nás všechny vyzýval, abychom stáli rovně také,“ uvedla. Prozradila také to, že její oblíbený kolega, kantor miloval dobré bílé víno a byl by jistě rád, kdyby si na něj ti, kteří ho měli rádi, právě tímto nápojem připili.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Poslední rozloučení s hercem Aloisem Švehlíkem 16. dubna 2025 v Národním divadle

Po Beretové zahrál přítomným v ND na klavír Ondřej Brousek ml. a lidovku mu zazpíval sbor složený z hereček, Švehlíkových kolegyň. Dojemné vystoupení ukončil poslední potlesk, který trval několik minut.

Výjimečná čestná stráž

„Přivřené oči a charakteristický hlas, který se skvěle hodí nejen k jeho divadelním a filmovým rolím, ale rovněž k postavám drsných mužů, jež tak často dabuje. Přes pětatřicet let výraznou postavou hereckého souboru Činohry Národního divadla,“ napsalo již dříve ND na svém webu v rámci piety.

Připomnělo také, že oblíbeného herce uvedl generální ředitel ND loni v létě do Síně slávy ND.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Poslední rozloučení s hercem Aloisem Švehlíkem 16. dubna 2025 v Národním divadle. Na snímku Iva Janžurová a Petr Kostka

Odchodu herecké legendy odpovídalo také složení čestné stráže, která mu dávala poslední sbohem na tamním jevišti.

Nechyběli Jana a Viktor Preissovi, Iva Janžurová, Miroslav Donutil, Jiří Štěpnička, Petr Kostka, Igor Bareš, Taťjana Medvecká, František Němec nebo Patrik a Markéta Děrgelovi.

Oblíbený herec a dabér miloval vedle své práce a rodiny také sport. Svůj výjimečný hlas propůjčil i pardubickému hokejovému klubu Dynamo Pardubice. Ve městě se v roce 1939 narodil.

Alois Švehlík (1939–2025)

  • Narodil se v roce 1939 v Pardubicích do obchodnické rodiny. Odmala tíhl k divadlu, stejně jako jeho bratr Jaroslav hrál u salesiánů.
  • Vystudoval strojní průmyslovku a po základní vojenské službě krátce pracoval v továrně, kde se seznámil se svou budoucí ženou Florentinou. Brzy ho ale definitivně zlákalo divadlo a nastoupil jako elév do Středočeského divadla v Kladně.
  • Prošel oblastními divadly v Mostě, Olomouci a Liberci. Dveře do světa filmových a televizních studií se otevřely teprve poté, co herec přesídlil do Prahy. Zahrál si např. ve filmech Dým bramborové natě, Mladý muž a bílá velryba, Smrt krásných srnců, ve kterém ztvárnil roli rozvědčíka.
  • V roce 2019 si zahrál hlavní roli profesora Rypara ve filmu Na střeše, který režíroval Jiří Mádl, a byl za něj nominován na Českého lva za hlavní mužský herecký výkon.
  • Byl dlouholetým členem činohry Národního divadla. Na Letních shakespearovských slavnostech na Pražském hradě si zahrál Malvolia ve Večeru tříkrálovém. Za účinkování ve hře Z cizoty, kterou inscenovalo Divadlo Na zábradlí, získal Cenu Divadelních novin a byl nominován na Cenu Alfréda Radoka a Cenu Thálie. V roce 2021 obdržel Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra.
  • Byl otcem tří dětí – dvou dcer a syna Davida, který je rovněž hercem. Spolu si zahráli ve snímcích Operace Silver A, I ve smrti sami nebo Alois Nebel.

Zdroj: ČSFD

Výběr článků

Načítám