Hlavní obsah

RECENZE: Novinka Divadla pod Palmovkou líčí stáří jako léčitelnou nemoc

3:21
3:21

Poslechněte si tento článek

Pražské Divadlo pod Palmovkou uvedlo už čtvrtou premiéru v aktuální sezoně a první ve studiu Palm Off. Znovu pak vsadilo na osvědčený herecký pár, který na stejném místě předloni uhranul hrou Žena filmového kritika, jež sbírá ocenění po celé republice.

Foto: Roman Dobeš

Příliš krátká telomera, Barbora Kubátová a Jakub Albrecht

Článek

Novinku nazvanou Příliš krátká telomera nachystalo tvůrčí duo Jan Mikulášek a Lenka Veverková, kteří vsadili na sehranost Jakuba Albrechta a Barbory Kubátové. Jejich hra se věnuje biohackingu a zastavení stárnutí a v tiskové zprávě je pak nazývána satirickou komedií. Toto označení je ale mnohdy zavádějící.

Navzdory tomu, že během představení řada návštěvníků propukala v huronský smích, „Telomera“ není ryzí komedií. Spíše by se dala klasifikovat jako hra věnující se aktuálním tématům, ve které si téměř každý najde paralelu k současnému dění. Občas se v ní ale samozřejmě vyskytnou popkulturní reference, absurdní situace či vtip.

Hra se odehrává ve dvou liniích. Zatímco jedna představuje vývoj léku proti stárnutí v nejmenované čínské laboratoři v Nankingu, druhá sleduje vztah tuzemského influencera, vyznávajícího metody Wima Hofa, s jeho fanynkou. Obě tyto linie jsou umně střídány a daří se jim vtáhnout diváka do děje.

Dvojice protagonistů ve svých několika rolích exceluje a podobně jako ve zmiňované Ženě filmového kritika je vidět, že spolu vystupuje dlouhá léta a je opravdu sehraná. V jejich podání tak působí uvěřitelně ezoterický pár i duo asijských vědců, stejně tak hraní v myších maskách, které je důležitou součástí vyznění celé inscenace.

V závěru hry citují herci recepty na dlouhověkost od nejrůznějších lidí po celém světě. Ukazují tím absurdnost celého snažení lidského pokolení po dosažení věčného života.

Foto: Roman Dobeš

Jakub Albrecht a Barbora Kubátová ve hře Příliš krátká telomera

Inscenace, která je primárně silná ve velmi dobře napsaných dialozích, má asi jedinou vadu - je moc krátká. Samozřejmě, v prostorách studia Palm Off jsou uváděné kusy většinou kratší, stopáž zhruba sedmdesáti minut je ale v případě „Telomery“ opravdu krátká.

Tvůrci totiž rozehrávají velká témata, která si zaslouží větší pozornost, ve hře se jich ale jen dotknou a následně se k nim nevracejí.

Co se naopak musí veřejně ocenit, je duchaplnost herců během premiérového představení. Oba se skvěle popasovali s jistým problémem u rekvizit, když dokázali jeden z klíčových předmětů pro vyznění hlavního příběhu, terárium s pokusnými myšmi s poškozeným svícením, provizorně spravit a dohrát tak hru bez větších karambolů.

Foto: Roman Dobeš

Příliš krátká telomera

Celkově se v případě Příliš krátké telomery jedná o další trefu do černého v podání palmovské divadelní dramaturgie. Hra znovu svádí dohromady herce, kterým svědčí hraní v komorních prostorách, a věnuje se tématům, jež jsou všude kolem nás.

První kus oceňovaného tvůrce Jana Mikuláška tak na Palmovce dopadl velmi dobře a nezbývá než se těšit na jeho případnou další tvorbu na libeňské scéně.

Jan Mikulášek, Lenka Veverková: Příliš krátká telomera
Režie: Jan Mikulášek, dramaturgie: Lenka Veverková, produkce: Markéta Benčová, hrají: Jakub Albrecht, Barbora Kubátová
Hodnocení: 90 %
Související témata:
Biohacking

Výběr článků

Načítám