Článek
Sedmá Janáčkova opera se na jevišti objeví 30 let od posledního ostravského uvedení. Premiéra se uskuteční ve čtvrtek 6. června.
„Protože tato opera přímo vybízí rozsáhlými plochami symfonické hudby a příběhem propojujícím svět zvířat a lidí k fantasknímu pohybovému ztvárnění, oslovilo Národní divadlo moravskoslezské k režijní spolupráci choreografa a režiséra Itzika Galiliho,“ uvedla mluvčí divadla Šárka Swiderová.
Známý příběh liščího mláděte, které najde revírník v lese a přivede si ho do myslivny, přetavil Janáček v poetické dílo, které je vyprávěno částečně z lidského a částečně ze zvířecího pohledu. Dnes jde o jednu ze světově nejuváděnějších českých oper.
Novým šéfdirigentem Janáčkovy filharmonie Ostrava bude Daniel Raiskin
Režisér a choreograf nové inscenace Itzik Galili tvrdí, že Janáček je pro něj neznámější český skladatel: „Jeho hudba ve mně vyvolává silné emocionální vlny, často mě dojímá. Příhody lišky Bystroušky jsou pro mě úplně novým světem. Jeho barvy, komplexnost, vrstvy a samozřejmě hudba, to všechno je pro mě jako hádanka, kterou mám rozluštit. Je to zcela mimořádná opera.“
Operu hudebně nastudoval Marek Šedivý, druhým dirigentem je Adam Sedlický. V titulní roli Bystroušky budou alternovat sopranistky Doubravka Součková a Lada Bočková.
Role Paní revírníkové a Sovy byly svěřeny Evě Dřízgové-Jirušové, Rechtora a Komára ztvárňuje Václav Morys. Na inscenaci se podílejí také členové baletního souboru NDM a také děti z Operního studia NDM.
S operou Příhody lišky Bystroušky v příští sezoně vyrazí ostravské divadlo i na cesty a představí ji mimo jiné v listopadu na festivalu Janáček Brno.