Článek
Klasická činohra je zastoupena poměrně málo. Předvedl ji soubor z Červeného Kostelce v inscenaci Vítr ve větvích topolů, divadelníci ze Suchdola nad Lužnicí v parodii doylovských detektivek Sherlock Holmes aneb Zkrocení zla a soubor Triarius z České Třebové ve hře Fernando Krapp mi napsal dopis. Tyto produkce jsou postaveny především na kvalitních hereckých výkonech a zápletce.
Podstatnou část festivalových představení ale tvoří původní autorská tvorba, jež experimentuje s divadelním tvarem i výrazovými prostředky. Improvizační techniku využívá pražský soubor Láhor/Soundsystem v inscenaci Perfektní den zasazené na jednání akademického senátu nejmenované pedagogické fakulty.
Představení diváky bavilo, ale téma manipulace se, trochu i vinou právě ne zcela zvládnuté improvizace, rozmělnilo v bizarní historku o přijetí ďábla mezi členy senátu.
Jiráskův Hronov začíná s novou scénou
Mladý pražský soubor Nekroflík se odvážně pustil do zpracování povídek Harukiho Murakamiho v inscenaci Krajina s žehličkou. Zaujala ho nejistota, vyprázdněnost a existenciální úzkost jeho postav.
Pocitově silná inscenace ale trochu doplatila na nevyzkoušený nový prostor black boxu na zimním stadionu sníženou srozumitelností, slyšitelností i viditelností řady akcí.
K tradičně přitažlivým zážitkům patří experimenty s loutkami či objekty. Soubor Úplněnahé divadlo z Veselí nad Moravou za použití stínohry, hlávky kapusty, štaflí a pánského obleku předvedl grotesku na téma moci v inscenaci Bürgermeister náš.
Mladí herci ze souboru Popcorn ZUŠ F. A. Šporka z Jaroměře vystřihli skvostnou evokaci pouťových loutkářských rakvičkáren Hostinec U Tří. Místo maňásků zvolili rukavice, jež se navzájem drsně vraždily. Bylo to vtipné, vynalézavé a zábavné.
Dvě inscenace patří zatím k vrcholným zážitkům letošní přehlídky. Tou první je Smetanova Prodaná nevěsta předvedená s velkým entuziasmem a kvalitním muzicírováním i zpěvem Spolkem divadelních ochotníků Alois Jirásek z podkrkonošské Úpice.
Soubor použil verzi loutkářské Prodanky divadla Drak a vytvořil kolektivní představení, jež diváky roztleskávalo společně sdílenou radostí, muzikalitou a nadšením všech aktérů.
Tradičními hronovskými hosty jsou slovenští amatéři. Soubor dNO z Námestova přivezl emotivně i divadelně silné autorské zpracování příběhu o budování Oravské přehrady No Land, drsný obraz společnosti, jež v duchu budovatelských ideálů zachází s lidmi bezohledným způsobem.