Hlavní obsah

Nejstarší divadlo střední Evropy se posune o dvacet let do budoucnosti

Společné dílo izraelské režisérky Yael Ronen a herce a scenáristy Dimitrije Schaada kabaret (R)Evoluce zavede diváky v důvěrně známých situacích z každodenního života dvacet let do budoucnosti. Scény jako vystřižené ze života každého z nás ukazují s notnou dávkou černého humoru úskalí rozvoje technologií a umělé inteligence.

Foto: Archiv NdB

Budoucnost s nadsázkou a černým humorem čeká diváky v představení (R)Evoluce.

Článek

V nejstarším divadle ve střední Evropě, v Redutě (založeno v roce 1640), měla (R)Evoluce českou premiéru v pátek devátého února.

Režisér Lukáš Brutovský se již v Národním divadle Brno etabloval úspěšnou inscenací Doktorka a divácky oblíbenou komedií o divadle Bez roucha.

„Tentokrát s dramaturgyní Barbarou Gregorovou zinscenovali hru (R)Evoluce, kterou společně napsali Yael Ronen a Dimitrij Schaad. Prvně zmiňovaná se stala kmenovou režisérkou berlínského Gorki Theatru, kde realizuje svou specifickou metodu tvorby divadelních her. Pomocí ní vypráví přes osobní příběhy dějiny velkých konfliktů a krizí. Základem této metody je vybrat herecký tým, který do inscenace vnese osobní dimenzi svých zážitků a životních zkušeností,“ uvádí mluvčí NdB Petr Tlustý.

Hledání nové scény pro Polívkovo divadlo v Brně se zbytečně dramatizuje

Kultura

Autoři se vydávají na groteskní divadelní výpravu do blízké budoucnosti a ptají se na důsledky neuvážené technizace a vykořisťování planety. Jako nejdůležitější zdroj inspirace jim slouží kniha 21 lekcí pro 21. století izraelského historika Yuvala Noaha Harariho.

Komika ve hře vzniká z běžných situací, kdy si například otec rodiny René nemůže dopřát kvůli dodržování zdravého životního stylu noční jídlo, jelikož mu v tom brání chytrá lednička. Ta navíc mluví hlasem jeho matky, tedy tím, který umělá inteligence vyhodnotila jako jediný, který poslechne.

Ironie, humor i důvod k zamyšlení

„Zásadní v (R)Evoluci je smysl pro humor a ironii, na kterém je celý text postaven. Díky tomu se dá o těchto komplexních tématech současnosti přemýšlet s nadhledem. A to je na hře fascinující. Velmi oceňuji, že nás ani diváky nepodceňuje,“ vyzdvihuje kvality textu dramaturgyně Barbara Gregorová.

Nedílnou součástí kabaretu, kterým (R)Evoluce bezesporu je, jsou i písně. Lukáš Brutovský sestavil z herců kapelu, ve které aktéři krom zpěvu i hrají. K patrně největšímu hitu Beránek vznikl i videoklip.

K vybraným reprízám NdB naplánovalo i zajímavé diskuze s osobnostmi, které mají k problematice umělé inteligence a jejího vlivu na člověka co říci. Nejbližší bude 25. února na téma Všechno, co jste chtěli vědět o AI, ale báli jste se jí zeptat.

Čapkova Matka v brněnském provedení míří do Izraele

Kultura
Související témata:

Výběr článků

Načítám