Článek
Naivní Ema touží po vzrušujícím životě a velké lásce, kterou poznala jen na stránkách milostných románů. V manželství s rozvážným a starostlivým venkovským lékařem však její sny a růžové vidiny narážejí na šeď všedního života.
Dobře známý příběh nyní pojalo Národní divadlo odlišně od knižní předlohy autora Gustava Flauberta.
Činoherní představení přináší spoustu emocí. Touhu, vášeň, opojení, lásku, vztek, i nespokojenost a krutost. V hlavní roli se představuje Denisa Barešová.
RECENZE: Lehce zatančená Paní Bovaryová
„Já se se svou rolí sžívám doteď a mám pocit, že ji budu ohledávat do nekonečna. Témata, která v sobě řeší, jsou mi velice blízká. Bylo tedy jednoduché naladit se na to, co brnká na mé struny, a těch strun je tam dost,“ přiznala v rozhovoru pro Novinky.
„Pro mě je stále důležité téma postavení žen ve společnosti. Jaké jsou na ně požadavky, jak se mají chovat, že na ně vůbec nějaké požadavky jsou. Bohužel je stále aktuální, že muž to má jednodušší i v tomto světě. V tom je to pro mě nejnosnější,“ sdělila.
„Ema si hledala svou vlastní cestu ve světě, aby to pro ni fungovalo. Nebyla aktivistka, nešla bojovat za ženská práva, protože to nešlo, a nebyla v pozici, aby si to aspoň trošku mohla dovolit. Já také nejsem aktivistka, ale když se k něčemu chci vyjádřit a považuji to za důležité, tak to udělám. A když jsem ve vztahu, ve kterém mi není dobře, tak se mohu rozejít nebo rozvést. Ona byla v úplně jiné situaci, než jsme my, to je pro pochopení toho příběhu zásadní, pro pochopení toho, jak a proč jedná a jak končí,“ popsala.
Právě věk hlavní hrdinky může být překvapující. Podle režiséra Tomáše Loužného si mnoho lidí spojuje podobu Emy Bovaryové se starší ženou, než je Denisa Barešová (28).
Nejde o zkušenou ženu
„Denisa k tomu měla ideální věk. Mnoho lidí má pocit, že paní Bovaryová je nějaká čtyřicetiletá paní, která je nespokojená se svým životem, jakási zelená vdova na konci města, kdyby si to člověk přenesl do dneška. Ono to tak ale vůbec není. Ta žena byla velice mladá, podle knihy se jí to dělo kolem pětadvaceti. Takže už i Denisa je starší než paní Bovaryová,“ řekl Loužný.
To samotné prý o postavě vypovídá. Nejde totiž o zkušenou ženu, ale o mladého člověka, který se snaží objevovat svět.
„My jsme se rozhodli počet postav oproti knižní předloze Gustava Flauberta zredukovat. Máme jen postavy, které jsou podstatné pro Emin život. Nakonec je to osm postav plus operní zpěvačka, která je důležitá v jakémsi nakopnutí Emy do dalšího pokusu o lásku a lepší život. Už to, že jsme postavy zredukovali, je silná interpretace, protože se tím ta témata očistila, rozjasnila a můžeme je sledovat přímo bez nánosu realistických popisů a menších postav,“ shrnul režisér.
V Emině okolí se představí další členové hereckého souboru Národního divadla. Radůz Mácha, Filip Březina, Robert Mikluš, Martina Preissová, Pavel Neškudla nebo Petr Vančura.
„Moje postava, Karel Bovary, je manžel Emy,“ prozradil Radůz Mácha. „My jsme se ho pokusili trošičku zlidštit oproti knižní předloze, kde je z něj dělaný nudný chudáček, který je vlastně lehkou překážkou k tomu, ho opustit a jít k jinému,“ nastínil.
Mít něco společného s postavou
„Pokusili jsme se z něj ale udělat člověka, který naplno žije, miluje Emu, je s ním sranda, který je smířen sám se sebou, umí mluvit o svých problémech, umí v životě zaplakat, umí říct, co ho v životě trápí,“ vysvětlil herec s tím, že je rád, že je jeho role od knižní předlohy posunuta dál a že bude mít Ema těžší ho opouštět. Zároveň dodal, že se vždy snaží hledat něco společného se svou postavou.
„Tady jsem se spíše snažil hledat někoho konkrétního, nějakého konkrétního člověka, kterého znám ze svého okolí. Zprvu zkoušení to pro mě byli spíš lidé, kteří jsou tak hodní, že jsou mi nepříjemní, a jsou tak akurátní, že bych s nimi v životě nevydržel, ale to myslím, že by pro Karla byla škoda. Takže jsem postupně přišel k blízkým lidem ve svém životě, které obdivuji za to, jak jsou sami se sebou smíření, hodní a zamilovaní a já jim to vlastně závidím,“ dodal Radůz Mácha.
Po boku Emy se kromě Karla objeví i další muži. Vzplanutí čeká herečku i s Filipem Březinou nebo Robertem Miklušem.
„To představení je plné velmi silných témat. Ať už je to finanční gramotnost, svoboda, pohled do ženského světa, na nezávislost žen, nebo do mužského světa. Je to pohled, jak se vlastně vnímáme navzájem,“ vysvětlil Mikluš, který hraje šlechtice Rudolfa. „Je to postarší, zchudlý muž, který dokáže říct ženě to, co potřebuje, dokáže k ženě rychle vzplanout a stejně tak rychle ji opustí,“ dodal.
Inscenace se divákům na prknech Stavovského divadla představila 14. a 15. listopadu. Uvedena bude i v dalších listopadových dnech a také mezi vánočními svátky. V repertoáru pak nebude chybět ani v příštím roce.