Hlavní obsah

KOMENTÁŘ: Přepřahání s předstihem tři a půl roku

3:16
3:16

Poslechněte si tento článek

Před zraky médií i zástupců uměleckých souborů předal v pondělí v pražském Národním divadle ministr kultury České republiky Martin Baxa jmenovací dekret na post generálního ředitele první scény do rukou stávajícího ředitele Národního divadla Brno Martina Glasera. Do funkce má nastoupit od 1. srpna 2028.

Foto: Petr Horník, Novinky

Současný ředitel ND Jan Burian (vlevo) a budoucí ředitel ND Martin Glaser

Článek

Fakt, že nový ředitel je jmenován s tříapůlletým předstihem, nepřekvapí nikoho, kdo má minimální ponětí o fungování olbřímí instituce se čtyřmi uměleckými soubory, která už dnes plánuje projekty na sezonu 2027/28, jak včera ostatně potvrdil stávající generální ředitel ND Jan Burian. Pro plynulé předání otěží se tak tři a půl sezony jeví jako velmi realistické období.

Nový ředitel Národního divadlaVideo: Novinky

Nepřekvapilo ani jméno nového ředitele, stejně jako způsob jeho vybírání. Kombinace veřejného konkurzu a interního oslovení kandidátů dokládá snahu dostát transparentnosti výběru, ale zároveň respektovat fakt, že složitý organismus takového kolosu nemůže vést každý. A i když ČR disponuje opravdu hustou divadelní sítí, jejími oky nakonec projdou jen ti nejlepší.

Z Brna do Prahy. Novým ředitelem Národního divadla bude Martin Glaser

Divadlo

Výběrová komise oslovila čtyři osobnosti se zkušeností s řízením vícesouborové příspěvkové scény. Kromě Glasera to byli dlouholetý umělecký šéf Činohry ND a nyní umělecký šéf Městských divadel pražských Michal Dočekal, ředitel Moravského divadla a Moravské filharmonie Olomouc David Gerneš a ředitel Národního divadla moravskoslezského Ostrava Jiří Nekvasil. Nikdo z nich ale o nabízený post nestál.

Foto: Marek Olbrzymek, NdB

Martin Glaser

Do druhého kola postoupil pouze Glaser, který tak mohl v pondělí svůj věcný projev zahájit bonmotem: Jsem rád, že jsem zvítězil sám nad sebou. Pro úplnost dodejme, že do konkurzu se přihlásila i exekutivní ředitelka nadace propagující českou kulturu v USA Marta Kotyza, jež ale postrádala požadované zkušenosti s řízením instituce typu ND.

Volba Martina Glasera, pod jehož vedením se brněnské Národní divadlo pozdvihlo na úroveň evropské scény, je tak jednoznačná a nezpochybnitelná.

Jediné, co snad může překvapovat, je, že ministr zveřejnil jmenování se zmíněným předstihem. Ale i to má své důvody. Pomineme-li, že si Martin Baxa připíše před veřejností zásluhy o proměnu první scény, jež injekci nové energie potřebuje už jako sůl, je tu i fakt, že jmenováním získává Glaser silný mandát k transformaci ND z příspěvkové organizace na veřejnou kulturní instituci. A to je žádoucí proces, který se táhne už léta.

Přitom je pojistkou pro to, aby Glasera nečekala stejně absurdní situace jako před dvanácti lety Buriana, když byl během jednoho dne jmenován i odvolán dřív, než se funkce stačil ujmout. Právě to totiž statut příspěvkové instituce umožňuje a první scénu činí závislou na vůli politické reprezentace.

Budoucí šéf ND v Praze Martin Glaser: Chci, aby bylo přirozeně respektovaným epicentrem divadelního života

Divadlo

Výběr článků

Načítám