Článek
Yasmina Reza se po prvních literárních pokusech stala v roce 1994 celosvětovou hvězdou právě díky komedii Obraz. Ta se i v České republice stala nesmírně populární a dočkala se mnoha uvedení.
Pojednává o věcech naprosto zásadních, univerzálních a srozumitelných napříč jednotlivými kulturami.
„Ta hra je excelentně napsaná, chytře a vtipně. Nemůže nic ztratit ani po třiceti letech, protože ji Yasmina Reza nepsala jen pro to, aby byla vtipná. V té hře jde o hodně, o to, jestli se podaří zachránit přátelství. Jsou asi opravdu jen dvě věci, na kterých v životě záleží: rodina a přátelé. Přijít o jedno z nich je jako ztratit půlku života,“ vyjadřuje se ke hře a k jejímu poselství kmenový režisér Národního divadla Brno Štěpán Pácl.
Yasmina Reza zpracovala téma o globálním občanství v Činoherním klubu
„Zkoušení probíhalo zcela atypicky a mimo zavedené zvyklosti NdB. První čtená zkouška se udála v Domě umění města Brna už v září loňského roku a zkoušení nebylo koncentrované do obvyklých šesti týdnů, ale prolínalo se celou sezonou. Takže představitelé tří kamarádů měli hodně času dostat se Markovi, Borisovi a Ivanovi pod kůži,“ popsal mluvčí NdB Petr Tlustý.
Zápletka Obrazu je jednoduchá. Boris si koupí za 200 000 eur (cca 5 milionů korun) bílý obraz s bílými proužky. Marek s touto koupí nesouhlasí a tvrdí, že celé pořízení obrazu je pouze projevem snobismu. A chudák Ivan se mezi nimi snaží lavírovat, protože kamarádství je to jediné, co ho drží nad vodou.
Yasmina Reza nejen že napsala hru nesmírně vtipnou a živou, ale zároveň použila chytrý způsob práce s jazykem. „Reza je velmi rafinovaná a velmi chytrá autorka, kombinací trefně volených slov dovádí své postavy do neuvěřitelně komických situací. Ale s pochopením, takže se smějeme a pláčeme zároveň.“
Jednoduchou a funkční scénografii vytvořil scénograf a umělecký šéf Divadla Spejbla a Hurvínka David Janošek. Nechal tak vyniknout to, co je na celé inscenaci nejdůležitější. Chemii mezi Petrem Kubesem, Pavlem Čeňkem Vaculíkem a Petrem Bláhou.